"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

FAMILIA – DOINĂ ȘI RUGĂCIUNE

În luna februarie la Parohia ,,Sfinții Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stănișoara” s-a dat start proiectului de înfrățire cu titlul ,,FAMILIA / DOINĂ SI RUGĂCIUNE”  înscris la Concursul Național Catehetic, al Patriarhiei Ortodoxe Române ,,Biserica - Familia românilor de pretutindeni”.

Între 5-28 februarie 2021 se organizează ateliere de mărțișoare, care vor fi trimise familiilor parohiilor din România și Italia, cu care parohia noastră, s-a înfrățit. 

Vineri seara am lucrat împreună cu tinerii la filmulețul de prezentare a parohiei. A fost o mare bucurie  să retrăim atâtea momente frumoase.

Pe 20 februarie a fost prima întâlnire online, a copiilor și tinerilor celor cinci parohii înfrățite prin proiect, care sunt: parohia ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, Holt, Bacău – preot paroh Iulian Vasile Adam, parohia ,, Adormirea Maicii Domnului”, Boboiești, Neamț – preoți paroh Dumitru Pintilie, parohia ,,Sfântul Ierarh Nicolae”, Pipirig, Neamț – preot paroh Manuel Dorneanu, parohia ,,Nașterea Maicii Domnului”, Roma II, Italia- preot paroh Ioan Ivan.

După rugăciunea de binecuvântare a proiectului si cuvântul de introductiv  al părintelui Iulian Adam, am vizionat filmulețele de prezentare ale celor cinci parohii.

A urmat apoi, un joc de cunoaștere ,,Cartea de vizită”, realizată de fiecare copil și tânăr, care a reprezentat un adevărat ajutor, atunci când aceștia s-au prezentat.

La încheierea întâlnirii online, copiii din parohia noastră ne-au împărtășit bucuria lor si dorința revederii copiilor cunoscuți, am discutat de despre diferențele si asemănările limbii române vorbite în Romania si celei din diaspora.

Proiectul nostru este la început de drum. El se va desfășura până în luna septembrie din acest an, timp în care, vrem să legăm prietenii frumoase si trainice, dar ne dorim să transmitem copiilor si tinerilor, duhul poporului român, cu dorul nemărginit după Dumnezeu si țară, regăsit  în doinele familiilor din satele românești.

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3527922