"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Lansare de carte “Scrisori către Dumnezeu”

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei va avea loc duminică, 28 februarie 2021, ora 16.00 (ora Italiei), respectiv ora 17.00 (ora României) lansarea cărţilor  cu titlul “Scrisori către Dumnezeu”, cuprinzând scrisorile celor 1300 de copii romani din sapte ţări ale Europei care au participat în data de 19 decembrie 2020 la a V-a ediţie a concursului online cu participare internațională Împreună cu Hristos în Europa secolului XXI, organizat de Episcopia Ortodoxă Română a Italiei.

Evenimentul organizat pe platforma online Zoom a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei va avea ca relatori pe Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfinţitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Conf. dr. Vasile Timiș, Prof. Ionița Timiș, Pr. dr. Ioan Emilian Raza şi Pr. Nicolae Budui.

Sunt așteptați să participe cei 1300 de copii români participanţi din cele șapte țări europene, părinții și profesorii/cateheții acestora.

În cadrul acestui eveniment vor fi citite mai multe scrisori care au fost selectate. De asemenea, vor fi prezentate numele tuturor elevilor participanți, dar şi ale profesorilor care i-au coordonat.

Premierea copiilor se va face prin intermediul profesorilor, în aceeași zi a lansării cărților. Premiile vor consta în diploma oferită de Episcopia Italiei şi în cele patru volume de cărți, care conţin scrisorile tuturor copiilor implicaţi în concurs (în format pdf online). 

 

Evenimentul  lansării de carte „Scrisori către Dumnezeu” va putea fi urmărit pe pagina de Facebook (https://www.facebook.com/episcopia.ortodoxa.italiei/)  și pe canalul Youtube (https://www.youtube.com/c/EpiscopiaItalieiOficial) ale Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 28 februarie 2021, de la ora 17.00 (România), respectiv ora 16.00 (Italia).

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3527897