"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

 Proiectul "Prietenia Creștină - Icoana Raiului", Settimo Torinese - Viișoara (a II-a întâlnire On-Line)

Joi, 25 februarie 2021, în parohia din Settimo Torinese, Tinerii NEPSIS, împreună cu coordonatorii lor, Valentin și Mădălina și cu purtarea de grijă a Pr. paroh Paul, au luat parte la cea de-a II-a întâlnire On-Line din cadrul concursului inițiat  de Patriarhia Română: ”Biserica - Familia Românilor de pretutindeni”, alături de tinerii și coordonatorii lor, Pr. Dumitru Chivulescu și Dna. învățătoare Iuliana Popa.

Întâlnirea a fost împărțită în două părți, Părintele paroh Dumitru Chivulescu, a propus participanților o frumoasă prezentare video a Bisericilor de Patrimoniu din orașul Târgoviște, subliniind importanța și impactul cultural și duhovnicesc al Bisericii Ortodoxe Române în acest spațiu geografic, fiecare biserică și mănăstire reprezentând "o domnie, o epocă, a frântură de timp", bucurând nespus interesul de cunoaștere al copiilor rezidenți din Italia.

În cea de-a doua parte a serii, s-a continuat cu un Atelier de Creație, participanții realizând macheta unei bisericuțe 3D, desene ale costumelor tradiționale din Muntenia, hărți colorate ale țărilor înfrățite, precum și o serie de felicitări pentru 1 Martie.

Mulțumim tuturor participanților și dăm Slavă lui Dumnezeu pentru roadele frumoase ale acestei activități!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3527902