"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Adunarea Protopopială și Conferința preoțească în Protopopiatele Piemonte I și Piemonte III

 Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, vineri 26 februarie, 2021, a avut loc Adunarea Protopopială și Conferința preoțească în Protopopiatele Piemonte I și Piemonte III.

Gazda evenimentului a fost Parohia "Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia"- Moncalieri, păstorită de Părintele protopop Marius Floricu, care , în cuvântul de deschidere, a prezentat noua organizare teritorială a celor două protopopiate : Piemonte I – Collegno, Carignano, Orbassano, Giaveno, Susa, Rivoli, Torino I, Torino II, Torino III, Torino IV, Torino V (în formare), Moncalieri și Piemonte III – Aosta, Biella, Casale Monferrato, Chivasso, Cirié, Ivrea, Novara, Rivarolo, Settimo Torinese, Venaria Reale, Verbania, Vercelli.

Dacă pentru Protopopiatul Piemonte I, protopop a rămas părintele Marius Floricu, cel care a suplinit acest post după trecerea la cele vesnice a părintelui Lucian Rosu, pentru Protopopiatul Piemonte III a fost ales, în Permanența Consiliului Eparhial,  părintele Cristian Ștefan de la Parohia Sfântul Ierarh Nectarie Taumaturgul din Novara.

Noul părinte protopop, cu o bogată activitate pastorala în sânul Bisericii, s-a prezentat adunării și a cerut să nu fie socotit un superior ci un colaborator la o lucrare ce trebuie făcută în numele Domnului ca să fie o lucrare bună.

După această prezentare, preoții din cele două protopopiate s-au grupat în jurul protopopilor și au discutat diferite probleme administrative de pe ordinea de zi. S-au stabilit, de asemenea, reprezentanții pe fiecare departament și locațiile viitoarelor Adunări protopopiale care vor avea loc în fiecare lună și care vor fi un prilej de comuniune tot mai autentică între preoți .

După încheierea ședinței s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu, la sfârșitul căreia părintele Vasile Istina, de la Parohia Sfânta Cruce -Torino II, având în vedere că Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât ca anul acesta sa fie dedicat  pastoraţiei românilor din afara României şi comemorării celor adormiţi în Domnul; valoarea ­ liturgică şi culturală a cimitirelor, a vorbit despre pomenirea celor adormiţi în Domnul ca act de credinţă ortodoxă şi mărturie a iubirii faţă de semeni și despre faptul cănu poți să te odihnești în Domnul dacă nu ai trudit la mântuirea sufletului tău.

Părintele protopop Marius Floricu, a mulțumit în încheiere tuturor celor prezenți și a reamintit cuvintele Sfântului Apostol Pavel care ne îndeamnă să umblăm cu vrednicie, după chemarea cu care am fost chemaţi, cu toată smerenia şi blândeţea, cu îndelungă-răbdare, silindu-ne să păzim unitatea Duhului, întru legătura păcii.

 

A consemnat

 părintele Valeriu Andrei Grosu – secretar protopopial

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3527900