"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Hramul Parohiei Sfinţii 40 de Mucenici din Sevastia - Moncalieri

Marți, 9 martie  2021, Parohia Ortodoxă Română din Moncalieri și-a sărbătorit pentru a șaptea oară ocrotitorii ei: Sfinţii 40 de Mucenici din Sevastia. Utrenia şi Sfânta Liturghie au fost prilej de comuniune pentru preoții din protopopiatele Piemonte I și Piemonte III care, adunați în jurul protopopilor Marius Floricu și Cristian Ștefan, au simțit cât de important este, după cuvintele psalmistului David, să locuiască frații împreună în unitate.

În cuvântul de învăţătură, de după Sfânta Evanghelie, părintele protopop Cristian Ștefan, de la Parohia Sfântul Ierarh Nectarie Taumaturguldin Novara, a accentuat nevoia de a înțelege faptul că, mucenic e acela care a înțeles că nimic nu-l poate despărți de dragostea lui Hristos și că până în ultima clipă se poate câștiga sau pierde cununa, în funcție de cât de autentică este relația noastră cu Dumnezeu.

La finalul slujbei ,Părintele protopop Marius Floricu a mulțumit tuturor celor prezenți pentru atmosefera de rugăciune creată și a insistat pe importanța de a rămâne împreună, ca o comunitate unită, indiferent de momentele grele prin care trecem și chiar dacă ne-a înghețat trupul din pricina necazurilor și încercărilor ,inima să ne rămână mereu o flacără de iubire pentru Hristos.

Având în vedere că Dumnezeu răsplătește calitatea cu care lucrăm fiecare în Via Sa, noi primind aceeași plată ,indiferent de momentul, din ziua vieții noastre când ne-am hotărât să lucrăm,  nu trebuie să deznădăjduim niciodată.

 

A consemnat Pr. Valeriu Andrei Grosu (secretar protopopial)

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3527920