"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Vizita domnului profesor universitar Vasile Timiș în parohia Roma III

Sâmbătă și Duminică creştinii parohiei "Înălțarea Sfintei Cruci" din Roma au avut bucuria de a primi în mijlocul lor pe domnul profesor universitar doctor Vasile Timiș, Inspector general în cadrul Ministerului Educației din România pe disciplina Religie, aflat în această perioadăla un stagiu de cercetare post-doctorală la Accademia di Romania din Roma.

Sâmbătă, la Lecțiile de Religie cu adolescenții și cu copiii, prezența domnului profesor a adus un plus de prospețime întâlnirii, copiii răspunzând cu multă sinceritate și inocență întrebărilor domnului profesor. Domnia sa a dialogat cu ei dându-le sfaturi despre trăirea credinței la vârsta lor și vorbindu-le despre Maica Domnului.

Duminică domnul profesor a ținut un cuvânt credincioșilor legat de Evanghelia Duminicii Izgonirii lui Adam din Rai, de la începutul Postului Mare, iar în partea a doua a zilei a zăbovit în mijlocul comunității abordând teme legate de viața duhovnicească și de identitatea noastră românească. 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3527919