"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Orbassano. Sfințirea Crucii pentru turla Bisericii.

La zi de mare sărbătoare, în Duminica Ortodoxiei, când tot creștinul ortodox își mărturisește credința în Dumnezeu și Sfinții Săi, din mila Domnului, cu binecuvântarea Presfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, prin purtarea de grijă a Presfințitului Părinte Atanasie, Arhiereu Vicar al Episcopie Ortodoxe Române a Italiei,  prin mijlocirea Maicii Domnului și a Sf. Mucenic Emilian de la Durostorum, ocrotitorul comunității noastre din Orbassano, s-a săvârșit, rânduiala de sfințire a Crucii pentru acoperiș, de către Pr. Protopop Marius Floricu, în sobor de preoți. Crucea, sfințită, urmează a fi așezată pe turla bisericii în zilele următoare.

Ne-au fost alături, la marea bucurie și membri ai parohiei, ctitori și binefăcători.

Mulțumind, tututor, pentru toată dragostea, jertfelnicia și dăruirea, rog pe Bunul Dumnezeu să ne călăuzească, în continuare, pașii spre finalizarea acestui binecuvântat lucru!

 

A consemnat,

Pr. Paroh Eugen Bînzari

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3527898