"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Proiectul “Vistieria bucuriilor” – înfrăţirea parohiilor Milano I cu Timișoara Fabric-Vest

În contextul Anului omagial al pastorației românilor din diaspora a luat naștere înfrățirea parohiilor române ortodoxe cu același hram – al Pogorârii Sfântului Duh – Milano I și Timișoara Frabric-Vest.

Această înfrățire se conturează în cadrul proiectului “Vistieria bucuriilor”, care a debutat în ultima duminică a lunii februarie cu un târg de mărțișoare realizate de către copiii care frecventează orele de catehism din cele două parohii.

În data de 27 martie 2021 a avut loc prima întâlnire online dintre copiii celor două parohii. La această frumoasă activitate au luat parte copiii care participă în mod activ la viața bisericii în cadrul orelor de catehism al celor două școli parohiale, copii cu vârste cuprinse între 6-12 ani.

Întâlnirea a debutat cu o rugăciune și binecuvântarea pr. Constantin Jinga, care i-a condus pe copii pe drumul dintre cele două parohii. În acest timp pr. Teodor Munzer i-a purtat în gând și inimă la Sfânta Liturghie.

Copiii, coordonați de către doamnele preotese - doamna Florina Jinga pentru parohia din Timișoara, respectiv doamna Laura Elena Hamdan pentru parohia Milano I – au putut face cunoștință, au observat că au pasiuni comune, și-au adresat întrebări, au punctat câteva idei despre cum se desfăsoară școala online, s-au jucat etc.

Întâlnirea a luat sfârșit cu multe emoții, încărcați fiind de bucuria noilor prieteni și cu dorința revederii. Astfel, se prevăd și alte activități frumoase pe care le vom împărtăși la momentul potrivit.

Știrea a fost publicată și pe site-ul Mitropoliei Banatului: https://mitropolia-banatului.ro/vistieria-bucuriilor-sau-despre-cum-dragostea-intre-frati-strabate-1300-km-intr-o-clipita/

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3527895