"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

 “Amici di penna” sau “Prietenia prin scrisori” în Proiectul Catehetic “Familia-Doină și Rugăciune”

“Amici di penna” sau “Amici de stilou” este o activitate din cadrul proiectului catehetic Familia-Doină și Rugăciune, proiect în care sunt înfrățite cinci parohii, două din Italia și trei din România și care se va desfășura pe toată durata acestui an.  Parohiile înfrățite în acest proiect sunt “Sfinții Neofit și Meletie”-Valeggio sul Mincio (Verona), “Nașterea Maicii Domnului”- Roma II, “Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”- Holt, Bacău, “Sfântul Ierarh Nicolae”- Pipirig, Neamț, “Adormirea Maicii Domnului”- Boboiești, Neamț.

Activitatea “Amici di penna” sau “Amici de stilou” are ca scop crearea unor relații de prietenie între tinerii din țară și cei din diaspora, dar și practicarea cititului și scrisului în limba română ( pentru cei din diaspora) și pentru a afla lucruri noi (stilul de viață) despre cele două țări (România și Italia). 

Relația de ,,prietenie prin scrisori” e bazată de obicei, în primul rând, pe schimbul lor de scrisori, dar în cadrul proiectului copiii și tinerii au reușit să se cunoască, deocamdată, în mediul online în cadrul celorlalte activități din proiect, și nădăjduim, să o poată face și personal până la finalizarea proiectului.

Într-o realitatea în care tehnologia și internetul acoperă aproape orice aspect al vieții noastre, scrierea, expedierea, primirea și citirea unei scrisori, este o experiență nouă, care umple inima dar oferă și posibilitatea de a exersa limba română într-un mod plăcut.

 

Preoteasa Anca Dascălu, Parohia Valeggio Sul Mincio (Verona)

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3527871