"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - A XIX-a Săptămână On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, cursurile Școlii Parohiale au continuat în variantă On-Line.

 

Încercând să stea alipiți de chemarea perpetuă a mântuirii, generație după generație primește sau se îndepărtează de ecoul Cuvântului Lui Dumnezeu!

Tinerii NEPSIS,  primind cu bucurie și entuziasm duhovnicesc timpul Bisericii, ce gravitează în jurul Învierii, presărat în reperele sărbătorilor calendaristice, își întăresc înțelegerea și își sporesc calitățile întru atingerea Unirii cu Hristos.

 

Praznicul "Bunei Vestiri" a Întrupării Domnului în pântecele PreaCuratei Fecioare Maria, a adus "nepticilor", ocazia de a descoperi prin programele propuse de coordonatorii, Valentin și Mădălina, polivalențe de descoperiri ale "tainei celei din veac", prin cateheză sub formă de fișă și videoclip, precum și realizarea de schițe și picturi tematice, alăturându-se prin psaltichie intonarea Axionului tipiconal.

 

La formarea continuă s-a mai inaugurat în această săptămână, un nou proiect de studiu și înțelegere al dezvoltării personale, lucru de mare folos ce îmbină tehnici de psihologie, ce se încadrează minunat între activitățile desfășurate până în prezent.

 

Dăm Slavă Bunului Dumnezeu pentru toate lucrurile frumoase!

 

VIDEO

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3527876