"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Festivalul "Bucuria Învierii” - 2021

 

foto: arhivă

 

Primul îndemn al Celui Înviat, adresat femeilor mironosițe după Învierea Sa, a fost "Bucurați-vă!". Urmând acestui îndemn, în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, se desfășoară de ceva timp, Festivalul "Bucuria Învierii".

Această manifestare, devenită deja tradiție, se naște aproape în același timp cu Episcopia Italiei, la inițiativa Preasfințitului Părinte Siluan și se desfășoară, inițial, la centrul Eparhial. În 2014, manifestarea, care până atunci fusese o întâlnire aproape spontană a Episcopului cu preoții care reușeau să fie prezenți, își capătă caracterul și numele de festival, și începe să fie sărbătorit și în alte zone din cuprinsul Episcopiei.

Deși de obicei Festivalul se desfășoară în a doua Duminică după Paști, sau Duminica Sfântului Apostol Toma, anul acesta el a fost devansat cu o zi, sărbătorind-se sâmbătă, 8 mai. Aceasta din dorința de a adăuga la bucuria Învierii, bucuria aniversării a 13 ani de la întronizarea primului Episcop ortodox român în Italia, în persoana Preasfințitului Părinte Siluan.

Ediția de anul acesta a mai adus o noutate: Festivalul desfășurându-se online și fiind transmis în direct, pe paginile de YouTube și Facebook ale Episcopiei, a oferit posibilitatea participării tuturor parohiilor din Eparhie și reținem acest aspect ca pe o binecuvântare a Domnului, Cel Care ne pune împreună în bucuria Învierii.

Pr. Florin Haniș

 

FACEBOOK

 

YOUTUBE

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3597176