"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

PS Părinte Episcop SILUAN | 13 ani de slujire jertfelnică lui Hristos și credincioșilor de pe teritoriul Italiei 

Duminică, 9 mai 2021, la Altarul de vară din incinta Centrului Eparhial de la Roma, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, alături de Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania și soborul slujitor, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie. Slujirea s-a săvârșit într-un cadru festiv creat de prăznuirea a 13 ani de la întronizarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan ca întâistătător al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în data de 8 mai 2008.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan le-a tâlcuit credincioșilor prezenți întâlnirea Domnului cu Sfântul Apostol Toma, tema pericopei evanghelice duminicale. „Duminica Sfântului Apostol Toma, a doua după Paști, ar mai putea fi denumită Paștele mic, întrucât ea ne devine nouă încredințare că Domnul a înviat. Fiecare suntem chemați să participăm la jertfa Mântuitorului de pe Cruce și la Învierea Sa, prin împărtășirea de Trupul și Sângele Domnului, ca merinde pentru viața cea veșnică. De asemenea, Preasfinția Sa a accentuat și faptul că exclamația Sfântului Toma, Domnul meu și Dumnezeul meu, are și o încărcătură teologică profundă, o mărturisire a Dumnezeirii Mântuitorului Iisus Hristos la care suntem invitați fiecare dintre noi să fim părtași”.

Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a dat citire unui cuvânt cu vădit caracter retrospectiv, în cadrul căruia au fost punctate principalele realizări la nivel pastoral, misionar, social și cultural în cuprinsul Eparhiei, în cei 13 ani de existență a acesteia. De asemenea, Preasfinția Sa a adus și un elogiu tuturor precursorilor care s-au jertfit prin implicarea misionară în această parte a Europei. 

La final, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a adăugat că realizările din cei 13 ani de lucrare a Episcopiei nu sunt decât roadele unei munci în echipă, prin implicarea clericilor și credincioșilor, și prin incontestabilă purtare de grijă a lui Dumnezeu, Care a făcut ca multe situații să confirme cuvântul scripturistic potrivit căruia “ceea ce nu este cu putință la oameni, este cu putință la Dumnezeu”.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

 

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3597168