"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Proiectul “Desaga cu doruri” al parohiei Verona 1 și a parohiei “Sf. Andrei” din Ploiești a obținut locul 1 la etapa eparhială a Arhiepiscopiei Bucureștilor, în cadrul concursului “Biserica - Familia românilor de pretutindeni”.

Cu prilejul Anului omagial al pastorației românilor din afara României, Patriarhia Română a lansat Concursul Național Catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni”, concurs care are ca scop crearea și consolidarea legăturii între parohii din România și din diaspora românească din Occident.

În cadrul acestui concurs, copiii și tinerii de la Școala Duminicală a parohiei Verona 1 s-au înfrățit cu copiii parohiei “Nașterea Domnului și Sfântul Andrei”, din Ploiești.

Împreună au elaborat și pus în practică proiectul “Desaga cu doruri”, structurat în patru părți, cu titluri inspirate din  basme românești și din literatura universală.

Preoții și educatoarele celor două parohii au gândit această ”împletire” între românesc și universal, pentru a sădi în mintea copiilor mândria de a aparține unei culturi milenare, parte integrantă a culturii europene.

Organizarea proiectului pe sistemul Șezătorii, în care mâinile lucrează și mintea se bucură și se îmbogățește în același timp, a permis crearea unei atmosfere de dialog constructiv, într-un spațiu familial și care, credem, a  suplinit răceala pe care o impune un dialog on-line. Ia același timp, copiii au pregătit felicitări, mărțișoare și alte obiecte care au fost expuse spre vânzare membrilor celor două parohii.

Suma obținută a fost donată Fundației “Polisano” din Sibiu.

Concursul își propune să contribuie la înfrățirea între comunitățile din țară și cele din diaspora, prin conștientizarea rolului activ pe care îl are Biserica în viața societății. Proiectul care a obținut premiul I la nivel eparhial va fi premiat la București, de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, pe 21 mai, cu ocazia hramului Catedralei Patriarhale.

 

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3597228