"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Parohia Ortodoxă Română din Viareggio și-a sărbătorit hramul

În duminica a doua după Paști, numită și a Sfântului Apostol Toma, Parohia Ortodoxă Română din Viareggio și-a sărbătorit ocrotitorul, pe Sfântul Proroc Isaia. Credincioșii ortodocși români din oraș și din împrejurimi au participat în seara dinainte la slujba Vecerniei și a Litiei, iar în ziua de hram la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de către părintele paroh Andrei Vizitiu. Aceasta le-a vorbit celor prezenți despre momentul înființării parohiei în urmă cu 7 ani, despre importanța cinstirii Sfântului Proroc Isaia și aportul pe care sfântul l-a adus la vestirea venirii în lume a Fiului lui Dumnezeu fiind numit „Evanghelistul Vechiului Testament”. Prorocul Isaia a trăit în secolul 8 îHr., iar misiunea sa profetică s-a întins pe parcursul a patruzeci de ani. Profeţiile şi împlinirea lor fac referire la Întruparea Domnului și Nașterea din Fecioara Maria,  începutul propovăduirii Sale, minunile săvârșite de Hristos, Patimile și Moartea Sa pe cruce.

La finalul slujbei, părintele Andrei a mulțumit tuturor pentru implicarea și jertfa adusă Domnului și Sfântului Proroc Isaia în acești 7 ani de slujire îndemnând totodată la înmulțirea rugăciunii și la împlinirea celor bune spre mântuire.

Parohia Ortodoxă Română cu hramul „Sfântul Proroc Isaia” din Viareggio a fost înființată în anul 2014 de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan fiind numit ca paroh părintele Andrei Vizitiu.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3597170