"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Vecernie arhierească în Parohia “Sfântul Mare Mucenic Procopie" din Saluzzo

În seara zilei de sâmbătă, 29 mai 2021, Parohia “Sfântul Mare Mucenic Procopie" din Saluzzo a primit vizita Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a săvârșit slujba Vecerniei Mari și a hirotesit 2 ipodiaconi și un paraclisier pe seama Parohiilor din Chivasso, Moncalieri, respectiv Torino 2. Alături de Preasfinția Sa au slujit Preacucernicii Părinți Marius Floricu, Protopop al Protoieriei Piemonte 1, Cătălin Zaharie, Protopop al Protoieriei Piemonte 2, Claudiu Savin, Parohul comunității din Cuneo, și Codrin Simota, Parohul comunității gazdă.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a subliniat momentul liturgic în care ne situăm, la Înjumătățirea Praznicului, apropiindu-ne de Praznicul Pogorârii Duhului Sfânt. “Duminica de mâine, a întâlnirii Domnului cu femeia samarineancă, ne arată că Hristos este apa cea vie, apa cea adevărată, care ne pregătește pentru primirea harului, în Duminica Cincizecimii”. Preasfinția Sa a felicitat întreaga comunitate, păstorită de către Preacucernicul Părinte Codrin Simota, pentru întreaga activitate pastoral-misionară și pentru lucrările de înfrumusețare a lăcașului de cult întreprinse de la înființarea Parohiei.

La eveniment a participat și doamna Ioana Gheorghiaș, Consul General la Torino, care a adresat un cuvânt de mulțumire și de apreciere a întregii lucrări pe care comunitatea parohială o desfășoară. De asemenea, un cuvânt de prețuire a fost adus și de către Preacucernicul Părinte Protopop Cătălin Zaharie.

La final, Preacucernicul Părinte Paroh Codrin Simota a mulțumit atât Preasfințitului Atanasie de Bogdania pentru acest moment plin de har, cât și tuturor invitaților și credincioșilor prezenți.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate! 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3632340