"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Adunare Protopopială și Conferință Preoțească în Protopopiatul Toscana II

Preoții din Protopopiatul Ortodox Român Toscana II au participat marți, 8 iunie, la Adunarea Protopopială și Conferința Preoțeascădin această lună. Evenimentul a fost găzduit de Parohia Ortodoxă Română „Sfinții Mucenici Zotic, Atal, Camasie și Filip de la Niculițel” din Grosseto.

După-amiază s-a săvârșit slujba Acatistului Sfinților Mucenici de la Niculițel, iardupă, PC Părinte  Marian Vîlcu, gazdă a evenimentului, a susținut conferința cu titlul: „Organizarea comunităţilor de credincioşi ortodocşi români aflate în străinătate. Înfiinţarea, organizarea şi activitatea pastorală a eparhiilor din afara graniţelor”.

În cadrul Adunării Protopopiale s-au discutat și dezbătut aspecte pentru buna organizare a protopopiatului. 

Următoarea întâlnire va avea loc pe data de 7 deptembrie și va fi găzduită de parohia „Sfântul Cuvios Onufrie de la Vorona”din Pisa. 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3597185