"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Pomenirea eroilor în cimitirul austro-ungar din localitatea Slaghenaufi (TN)

 

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, joi 10 iunie 2021, la praznicul Înălțării Domnului, am săvârșit slujba Parastasului pentru sufletele ostașilor căzuți în Primul Război Mondial și a tuturor eroilor neamului.

 

Slujba de pomenire s-a oficiat la cimitirul austro-ungar din localitatea Slaghenaufi (TN). Printre cele 748 de morminte am descoperit pestre 30 de morminte ale soldaților care proveneau din Transilvania și Bucovina. Locatitatea Slaghenaufi a fost importantă deoarece avea și un spital militar în care aduși soldații din toată zona.

 

După săvârșirea Parastasului, au fost depuse flori, în semn de mulțumire nemărginită și recunoștință profundă pentru liniștea, pacea și libertatea răscumpărată prin sânge de către cei, ce și-au iubit Patria și Neamul (cfr. Slujba parastasului pentru Eroi, ed. IBMO, București 2016).

 

Mulțumim lui Dumnezeu pentru momentele unice și inedite.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3597207