"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Slujire arhierească în Parohia „Sfântul Cuvios Teodor cel Sfințit” din San Giorgio di Nogaro – Cervignano del Friuli

 

 

În seara zilei de 10 iunie 2021, comunitatea parohială „Sfântul Cuvios Teodor cel Sfințit” din San Giorgio di Nogaro – Cervignano del Friuli a primit vizita Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a slujit slujba Vecerniei, alături de un sobor de preoți din Protopopiatele Triveneto I și III.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția sa a vorbit credincioșilor atât despre Praznicul Înălțării Domnului, dar și despre Sfinții Bartolomeu și Barnaba, ale căror sfinte moaște se află la Roma, și despre Sfântul Ierarh Luca al Crimeii, prin ale cărui mijlociri nenumărați oameni au primit vindecare și mângâiere, fiind un model de urmat pentru noi, un Sfânt contemporan cu viața noastră, care a depășit vremuri grele și L-a iubit nespus pe Hristos.

La final, Preacucernicul Părinte Protopop Avram Matei a adresat un cuvânt de mulțumire pentru vizita Preasfințitului Părinte Atanasie, aceleași gânduri de apreciere și de încurajare fiind adresate și de către ierarh întregii comunități. Preacucernicul Părinte Paroh Gabriel Munteanu, instalat de curând ca păstor al comunității, a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie, Preacucernicilor Părinți prezenți și tuturor credincioșilor care au participat la acest moment frumos din viața Parohiei.

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3597205