"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Adunarea Protopopială și Conferință preoțească în Protopopiatul Piemonte I

Joi, 10 iunie, de praznicul Înălțării Domnului, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, a avut loc, așa cum se obișnuiește în fiecare lună în Protopopiatul Piemonte I, Adunare Protopopială.

Gazda evenimentului a fost Parohia "Sfântul Voievod Neagoe Basarab" – Rivoli, părintele paroh Claudiu Diță fiind cel care a susținut și un referat in cadrul conferinței preoțești, cu tema „Cinstirea în Biserică a celor adormiţi în Domnul: temeiuri scripturistice, patristice şi liturgice”, argumentând cu citate biblice faptul cătoată viaţa noastră, de la Botez până la trecerea la Domnul, este un timp în care trebuie să ne străduim prin credinţă şi fapte bune să ne mântuim şi să dobândim viaţa veşnică din Împărăţia lui Dumnezeu și că existența noastră pământească este un urcuş spre mântuire, care se realizează prin Sfintele Taine şi mai ales prin Taina Pocăinţei şi apoi a Sfintei Euharistii prin care primim Trupul şi Sângele Domnului, pregustând astfel din bucuria Împărăţiei cerurilor promisă nouă de Mântuitorul Iisus Hristos.

Mai departe s-au punctat cateva lucruri aflate pe ordinea de zi, în special cele legate de  proiectele pentru construirea de biserici în anumite parohii din protopopiat.

După încheierea ședinței, părintele protopop Marius Floricu, împreună cu soborul de preoți, au săvârșit Taina Sfântului Maslu, înălțând rugăciuni către Cel care ne-a oferit adevărata demnitate pentru care am fost creați: aceea de a sta lângă Dumnezeu .

 

A consemnat

 părintele Valeriu Andrei Grosu – secretar protopopial

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3597200