"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

O nouă mănăstire de maici în nordul Italiei | PS Atanasie a săvârșit slujba de binecuvântare

 

La prăznuirea Sfinților Bartolomeu și Barnaba și a Sfântului Ierarh Luca al Crimeii, vineri, 11 iunie 2021, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a binecuvântat o nouă mănăstire de maici în nordul Italiei, în localitatea Trichiana, din provincia Belluno. Cu acest prilej, Preasfinția sa a săvârșit  slujba de Sfințire a Apei și a binecuvântat întreg complexul monahal. Înființarea noii mănăstiri, ce-l va avea ca ocrotitor pe Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Panteleimon, a fost aprobată, în unanimitate, în cadrul ședinței Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, în data de 3 august 2020.

 

Proprietatea Mănăstirii „Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Panteleimon” se află într-o zonă pitorească de la poalele munților Dolomiți, parte a patrimoniului mondial UNESCO, însumând 3,37 hectare de pășune și pădure, un ansamblu de clădiri de 411 mp și mai multe dependințe de 423 mp, ce vor fi utilizate în folosul diverselor activități întreprinse în obștea mănăstirii.

 

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a vorbit despre “importanța mănăstirilor din occident, care sunt oaze duhovnicești care aduc pace și binecuvântare într-o societate tot mai mult secularizată. Monahii aduc rugăciune și transformă lumea înconjurătoare prin simpla lor prezenta, prin însăși existența lor.”

 

De asemenea, ierarhul a adresat un cuvânt de mulțumire Preacucernicului Părinte Protopop Avram Matei, care s-a îngrijit, cu timp și fără timp, să ducă la bun sfârșit acest minunat proiect.

 

La final, Preacucernicul Părinte Protopop Avram Matei a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania și tuturor celor prezenți, îndeosebi ctitorilor care au contribuit la organizarea acestei noi obști monahale ce va constitui, cu siguranță, o oază de rugăciune și de liniștire pentru credincioșii din nordul Italiei.

 

Sfinte Mare Mucenice și Tămăduitorule Panteleimon, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3632288