"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

ȘCOALA DE VARĂ DE LA PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ "SFÂNTA MUCENIȚĂ LUCIA" - VENEȚIA 1

      Astăzi am avut parte de o zi cu totul și cu totul emoționantă și bogată în activități. Ziua a început ca de obicei cu rugăciunea de dimineață, după care, sub îndrumarea părintelui Avram, copiii au  învățat să cânte Antifoanele 1 și 2 ale Sfintei Liturghii.

     Au urmat jocuri de echipă și jocuri distractive, precum "Mâța și șoarecele" și "Cei Patru stâlpi". Tot de dimineață s-a desfășurat un atelier de lucru manual în care copiii au învățat să coase nasturi, astfel, fiecare copil a cusut câte 5 năsturei pe câte o bucată de pânză. Iar alții dintre ei, au continuat ”cusutul în cruciuliță” pe semnele de carte

     Fiindcă suntem în perioada când se coc grânele, copiii au vizionat filmul documentar "Cununa secerișului", care prezintă - o tradiție românească din zona Ardealului, transmisă din moși strămoși și care se repetă an de an, la sărbătoarea Pogorârii Duhului Sfânt.

Copiii au aflat ce este această cunună, cum se împletește și ce semnificație are. Tot în cadrul acestui atelier cultural-artistic, copiii au ascultat și au învățat cantarea "Dealul Mohului", interpretată de doamnele profesoare din România, apoi copiii la rândul lor au interpretat-o în două echipe, fiecare străduindu-se să-și pună în valoare cât mai mult aptitudinile muzicale.

     După prânz, copiii mai mici au continuat jocurile și divertismentul în parcul de lângă biserică, iar cei mai mari au continuat activitatea cu împletirea cununilor din spice de grâu, cu care se vor împodobi praporii din biserică, la săbătoarea Rusaliilor.

      A fost o zi extraordinar de frumoasă, în care copiii au descoperit multe lucruri noi și interesante, pentru care dăm Slavă Bunului Dumnezeu.

A consemnat, prof. Rodica Iacobuțe.

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3631844