"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Duminica Pogorârii Duhului Sfânt | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Centrul Eparhial de la Roma

Duminică, 20 iunie 2021, la Praznicul Pogorârii Duhului Sfânt, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Altarul de vară amenajat în incinta Centrului Eparhial de la Roma, urmată de slujba Vecerniei „plecării genunchilor”. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a acordat diplome copiilor din cadrul grupului catehetic al Paraclisului, în semn de prețuire pentru participarea la concursul „Împreună cu Hristos în Europa secolului XXI”.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a dăruit credincioșilor prezenți câteva gânduri despre Praznicul Cincizecimii: „Duhul Cel Sfânt, prezent încă de la întemeierea lumii, se pogoară astăzi în inimile noastre, spre a ne schimba și spre a ne descoperi Taina cea mare a Bisericii, rezidindu-ne după Chipul Celui înviat din morți, spre a fi părtași Împărăției celei nestricăcioase a lui Dumnezeu”.

La final, s-a dat citire Scrisorii pastorale a Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale la luminosul Praznic al Pogorârii Duhului Sfânt, în care s-a accentuat solemnitatea acestui mare Praznic: „Astăzi prăznuim întemeierea Bisericii care se naște odată cu Pogorârea Sfântului Duh la Ierusalim, peste Sfinții Apostoli și peste ucenicii Domnului Hristos, Cel răstignit și înviat, la cincizeci de zile de la Învierea Sa dintre cei morți. Lucrarea de mântuire a lumii se face, iată, prin Duhul Sfânt, în Biserică – Trupul tainic al Lui Hristos – care ia forma văzută în lume, prin venirea Sfântului Duh în chip de limbi de foc în cetatea Ierusalimului. Lucrarea Duhului Sfânt în lume are nevoie de fiecare dintre noi, pentru că toți „suntem temple ale Duhului Sfânt” (I Cor. 6, 19) şi în noi se preaslăvește Dumnezeu, Cel în Treime arătat. El sfințește viața noastră, ne îndrumă spre tot lucrul bun și face să ne dorim sfințenia și să o căutăm în această viață. Pogorându-Se, Duhul Sfânt „ne îmbracă cu putere de sus” (Lc. 24, 49) pentru a putea depăși toate slăbiciunile și neputințele noastre, pentru a fi lumină pentru cei din jurul nostru și a putea purta numele lui Hristos cu bucurie în lume”. După obicei, s-a organizat colecta de Rusalii pentru susținerea activităților pastoral-misionare, culturale și sociale coordonate de către Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale de la Paris.

Binecuvântat ești, Hristoase, Dumnezeul nostru, Cela ce preaînțelepți pe pescari ai arătat, trimițându-le lor Duhul Sfânt și printr-înșii lumea ai vânat, Iubitorule de oameni, slavă ție.

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3631850