"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Concursul Naţional Catehetic “Biserica – familia românilor de pretutindeni” – prezentare video etapa eparhială în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Arhiereu – Vicar Atanasie de Bogdania, în perioada 7- 29 aprilie 2021 a avut loc  evaluarea  la nivel eparhial a mini proiectelor celor 21 de grupuri catehetice parohiale din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei participante la Concursul Naţional Catehetic "Biserica - familia românilor de pretutindeni", organizat anul acesta în cadrul Patriarhiei Române.

Evaluarea s-a desfăşurat în regim online, datorită restricțiilor Covid -19 impuse de Statul Italian şi datorită distanțelor considerabile dintre evaluatori.

În urma evaluării mini proiectelor alcătuite de copii sub coordonarea preoților şi a coordonatorilor de şcoli catehetice parohiale, comisia de jurizare a stabilit următorii câștigători: grupul catehetic al Parohiei "Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamţ" din Rovigo (Protopopiatul Triveneto 4), cu proiectul catehetic „Dar cu Har” – premiul I; grupul catehetic al Paraclisului Adormirea Maicii Domnului de la Centrul Eparhial din Roma, cu proiectul catehetic „Dar din suflet românesc” – premiul al II-lea; grupul catehetic al Parohiei Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul din Verona (Protopopiatul Triveneto 2) cu proiectul catehetic „Desaga cu doruri” – premiul al III-lea.

În data de 21 Mai 2021, cu ocazia hramului Catedralei Patriarhale, va avea loc premierea  la nivel național  a miniproiectelor care au obţinut Premiul I pe eparhie. Preotul coordonator și un reprezentant al copiilor vor fi premiați de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

Concursul Național Catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni” și-a propus să contribuie la crearea unor legături sau înfrățirea între comunitățile din țară și cele din diaspora, prin conștientizarea rolului activ pe care îl are Biserica în viața comunității. Competiția a constat în realizarea unui proiect de comunicare și schimb de experiențe și trăiri prin imagini, sunet și film de către copii, sub îndrumarea preotului și a profesorilor. Proiectul alcătuit de fiecare grup catehetic a avut un caracter cultural, însă a fost direcționat și către acțiuni filantropice sau de caritate.

Activităţile grupurilor catehetice vor continua pe tot parcursul anului omagial al pastoraţiei românilor ortodocşi din diaspora, urmărindu-se continuitatea proiectelor în desfăşurare şi  demararea de noi proiectele de înfrăţire, cu rol benefic pentru toţi cei implicaţi.

Pr. Nicolae Budui – Consilier Departamentul Catehetic

Coordonator al Sectorului Catehetic – Educaţional al EORI

 

YOUTUBE

 

 

FACEBOOK

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3632280