"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Școala de vară de la Parohia Ortodoxă Română "Sfânta Muceniță Lucia" - Veneția 1

A treia săptămână de la școala de vară decurge cu și mai mult entuziasm, dorință de a învăța, de a experimenta și de a petrece timpul cu mult folos.

În cadrul atelierului cultural artistic animatoarele au făcut o prezentare PowerPoint a României, atât din punct de vedere geografic, cât și cultural și istoric. La sfârșitul acestei prezentări copiilor li s-a dat un quiz cu întrebări referitoare la ce s-a discutat.

De asemenea, s-a prezentat copiilor  tradiția cununii secerișului, primirea oaspeților cu pâine și sare și alegerea unei fete râvnitoare  si harnice pentru a primi în dar cununa.

Împărțindu-se în patru grupuri copiii au  participat și la alte ateliere de lucru manual: împletitul brățărilor și a cruciulițelor, ornamentarea borcănașelor, confecționarea broselor și agrafelor din fetru. Au creat lucruri minunate din pastă de modelaj ca de exemplu vaze, zaruri și diferite animalute, care după ce s-au uscat le-au colorat după plac.

Dacă în prima săptămână copiii au putut vedea și învăța cum se face un colac, săptămâna aceasta au avut marea bucurie de a participa cu toții la atelierul culinar  unde ei singuri au frământat aluatul, l-au  împletit și au făcut colaci și melci cu sos de roșii.

Astăzi, 23 iunie 2021, s-a organizat o excursie la Grotele  Caglieron din localitatea Fregona, unde copiii au petrecut timpul în chip minunat în sânul naturii admirând creația lui Dumnezeu și verdele din jur, adulmecând aerul curat.

Iar pentru toate acestea dăm Slavă și mulțumire Bunului Dumnezeu!

 

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3631852