Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Tabără de vară la Tor Lupara 2021

22 iunie - 9 iulie 2021

 

Dăm slavă lui Dumnezeu că și anul acesta s-a reușit să se facă tabără cu copiii din parohia „Botezul Domnului” din Tor Lupara și Monterotondo.

Proiectul s-a numit: „să scoatem copiii din betoane și telefone și să îi aducem la Hristos și în natură!” Pentru prima dată s-a făcut tabăra pe „pământ românesc” întrucât s-a semnat – cu primăria din Fonte Nuova – concesiunea terenului către parohia noastră ortodoxă pe 99 de ani. 

A fost o mini-vacanță a bucuriei prin atelierele la care  au participat copiii, prin jocurile unde au concurat cu emoția și entuziasmul care îi caracterizează. Concursuri sportive de baschet, tir cu arcul, fotbal, volei, tir la țintă cu săgețile, box, karate, au remotivat în spiritul competitiv-unitar copiii și tinerii participanți. Au dobândit și modelat un spirit de echipă, și-au dezvoltat abilitățile de comunicare şi socializare în grup.

Dacă în prima săptămână membrii taberei erau reținuți și individualiști, în timp au ajuns să crească în relație, la mare, la Marina di San Nicola, au invitat de fiecare dată alți copii de pe plajă la jocurile de volei și de dans, chiar la părtășia prânzului.

Am vizionat împreună filmul Storm Boy - Il ragazzo che sapeva volare (în românește „Băiatul furtunii”), unde copiii au învățat valoarea prieteniei cu natura, cu animalele și între ei. 

Momentele religioase, de rugăciune și cateheză, au fost ca un oxigen și remotivare duhovnicească a vieții fiecăruia. Scenetele de teatru evanghelic au implicat și interesat mult „actorii” și spectatorii.

Cel mai frumos moment spiritual a fost de Praznicul Sfinților Apostoli Petru și Pavel când, în jurul altarului copiii adunați au cântat cântările Sfintei Liturghii și s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos.

Pe parcursul acestor trei săptămâni, tot ce s-a făcut și s-a transmis a vrut să fie o întărire a conștiinței copiilor de apartenență la comunitatea românească și ortodoxă, o conștientizare că fac parte dintr-o Familie bisericească,  avertizați că  se află într-o societate care își pierde tot mai mult identitatea creștinească și vrea să facă din ei sclavi ai internetului, ai trupului, ai muncii, ai consumului și ai divertismentului.

Intenția animatorilor a fost de a face vacanță de școală, transmițând prin jocuri și activități distractive, conținuturi formative și o mentalitate de viață evanghelică. Din testele de religie au învățat multe principii spirituale, morale și comportamentale pe care să le aplice la viața de zi cu zi spre bucuria părinților lor.

Ne-am străduit să vorbim numai în limba română, chiar să aprofundăm limba maternă, dar uneori ne-am exprimat și în limba italiană ca să înțeleagă și să asimileze mai ușor și mai exact mesajele lui Dumnezeu, pentru că ei gândesc și percep mai mult în limba în care învață la școală și a mediului on-line pe care îl vizionează.

Copiii s-au împrietenit și au ținut legătura și dincolo de tabără, promițându-ne să ne vedem în fiecare joi din acest timp care îi desparte de începerea noului an școlar.

Mulțumim Domnul Iisus Hristos și Sfinților Apostoli pentru bucuria copiilor și pentru realizările acestei tabere de formare ortodoxă! 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4034764