"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Împreună-slujire și întâlnirea preoților din Protopopiatul Misionar Campania

Cu ajutorul Domnului, marți, 20 iulie, la sărbătoarea Sfântului Slăvit Proroc Ilie Tesviteanul, a avut loc întâlnirea preoților din protopopiatul misionar Campania, gazdă fiind parohia „Sfântul Sfințit Mucenic Ianuarie, episcop de Benevento” din Avellino.

Sfânta Liturghie a fost săvârșită în sobor, împreună-slujind părintele protosinghel Nicodim Burcea, starețul mănăstirii “BunaVestire” din Mirabella Eclano (AV), părintele protoiereu Bogdan Filip, de la Parohia “Sf. Ap. și Ev. Matei” din Salerno (SA), ierom. Rafael, de la mănăstirea “Sf. Cosma și Damian” din Montecorvino Rovella (SA), pr. Marius-Nicolae Bogățoiu de la Parohia “Sf. Sfințit Mc. Ianuarie, episcop de Benevento” Avellino/Benevento (AV).

După încheierea Sfintei Liturghii a avut loc ședința protopopială,lucrările adunării desfăşurându-se pe diferite teme, pastorale, liturgice și administrative. S-au discutat, de asemenea, problemele și provocările întâlnite de către preoţi în activitatea pastorală în această perioadă particulară, de pandemie. S-a vorbit despre necesitatea uniformizării slujirii în protopopiat și despre importanţa misiunii de catehizare a credincioşilor din parohii, accentuându-se necesitatea intensificării pastorației de proximitate în rândul acestora şi, spre finalul întâlnirii, s-au discutat probleme administrativ-contabile.

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3631849