Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Acatistul Sfintei Mari Mucenițe Hristina la Bolsena

          În această perioadă Biserica prăznuiește pe Sfânta Mare Muceniță Hristina. Pentru aceasta, cu Arhierească binecuvântare, părintele Aron din parohia Sfântul Apostol Andrei din Montefiascone împreună cu părintele Ioan din parohia Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan din Chianciano, au săvârșit Acatistul Sfintei Mari Mucenițe Hristina la Bolsena, în biserica unde sunt așezate spre cinstire sfintele moaște. Astfel, cu bucurie duhovnicească, credincioșii din cele două parohii s-au unit în rugăciune și s-au închinat sfintelor moaște. Participarea a fost numeroasă dar mai ales, îmbucurătoarea a fost prezența celor mai tineri membri ale parohiilor,  care amintind frageda vârstă a martiriului Sfintei, în tainică părtășie duhovnicească cu Sfânta Mare Muceniță, au împletit împreună cântări de laude mult pătimitoarei, prealăudatei Muceniţe Hristina, celei ce numele Mântuitorului a purtat și crucea suferinței spre Golgota pătimirilor a ridicat, slăvind pe Domnul pentru toate binefacerile.

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3671255