Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Primul hram al Mănăstirii „Sf. Pantelimon”, Trichiana, Protopopiatul Triveneto I

Mănăstirea „Sf. M. Mc. Pantelimon” din regiunea Belluno, Protopopiatul Triveneto I, în ziua de 27 iulie 202, cu ocazia primului hram, a îmbrăcat haină de sărbătoare în cinstea ocrotitorului ei, sfântul Pantelimon.

După cum se cuvenea, această sfântă zi a fost încununată de slujirea Sfintei Liturghii la care au participat preoți din Protopopiatele I și III împreună cu numeroși credincioși.

Dumnezeu prin mila Sa, cu binecuvântarea Preasfințitului părinte Episcop Siluan și cu grija părintelui protopop Avram Matei împreună cu credincioșii, dar și a altor preoți, au făcut ca acest praznic să fie o adevărată binecuvântare, iar sfântul Pantelimon a avut grijă ca vremea să fie prielnică pentru a ne bucura de praznic.

În cuvântul de învățătură de la finalul slujbei, pr. Arhim. Antonie, ne-a pus la inimă faptul că ar fi bine să ne sensibilizăm inimile pentru a putea recepta minunile din viața noastră și a nu respinge evidențele prin care harul lui Dumnezeu vrea să dezghețe conștiința noastră. În final, părintele protopop Avram Matei a mulțumit Domnului pentru tot ce a binevoit El. Sărbătoarea s-a încheiat cu agapa frățească.

Slavă Preasfintei Treimi pentru toate !

Sfinte Mare mucenice Pantelimon, roagă-te pentru noi !

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3671282