Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Gânduri despre Zilele de sărbătoare din Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Panteleimon” – Roma XI

„Purtătorule de chinuri, Sfinte Mare Mucenic și Tămăduitorule Panteleimon, roagă pe Milostivul Dumnezeu ca să dea iertare de greșale sufletelor noastre!”

Cu binecuvântarea ierarhilor Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în parohia ortodoxă română din cartierul Aurelio al Cetății Eterne, în zilele de Duminică, 25 iulie și Marți, 27 iulie, preoți oaspeți și credincioși ai parohiei s-au adunat în rugăciune cinstind ocrotitorul parohiei, pe Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Panteleimon.

Dragostea pentru Sfântul Panteleimon a făcut astfel ca să fie prezenți, la Sfânta Liturghie din ziua prăznuirii sale, preoți din diverse zone ale Romei și ale regiunii Lazio, care au trecut peste distanțele fizice și au dorit să cinstească pe Sfântul Panteleimon în parohia ce-l are ocrotitor. Astfel, ne-au bucurat de împreună-slujire și rugăciune preacucernicii părinți: pr. Lucian Bîrzu, de la parohia „Sf. Ap. Andrei” din Ladispoli – preacucernicia sa, nașul de hirotonie al pr. paroh Augustin, dând curs rugăminții finului duhovnicesc, a fost protosul Liturghiei și a predicat, amintind de dragostea sfântului mare mucenic Panteleimon față de cei suferinzi, care a nesocotit durerile și pătimirile proprii și prigonirea din partea autorităților și a confraților doctori, și lăsându-le deoparte, se ruga Bunului Dumnezeu, Adevăratului Vindecător, pentru tămăduirea celor ce-i cereau mijlocirea și vindecarea; pr. Ciprian Baltag, de la parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma (Roma III), protopopul Protopopiatului Lazio I, pr. Gabriel Apopei de la parohia „Sf. Grigorie cel Mare” din Roma (Roma XIV – Torre Angela, pr. Vasile Radu de la parohia „Sf. Mc. Tecla” din Velletri, pr. Sebastian Cosma de la parohia „Sf. Proroc Ieremia” din Guidonia, pr. Horia Grădinaru de la parohia „Sf. Ier. Nicolae” din Roma (Roma XIII – Monte Sacro), pr. Ovidiu Szasz de la parohia „Sf. Ier. Silvestru” din Rocca di Papa, pr. Cristian Liahu de la parohia „Sf. Sf. Mc. Ipatie” din Civita Castellana și pr. Aron Horciu de la parohia „Sf. Ap. Andrei” din Montefiascone. Prezența și rugăciunea sfințiților părinți au dat o strălucire aparte sărbătorii noastre, pentru care cu recunoștință și dragoste le mulțumim.

Considerăm că Sfântul Panteleimon și-a manifestat înă o dată ocrotirea față de credincioșii parohiei și față de familia preotului paroh, îngăduind și anul acesta, cu toate restricțiile impuse și respectate, să reușim să ne bucurăm de acest al patrusprezecelea hram cu Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie și Agapa de hram. Sub supravegherea doamnei preotese Alina și cu contribuția benevolă a credincioșilor membri din parohie, preoți și credincioși s-au bucurat de Agapa frățească în ambele zile de sărbătoare, Duminică, 25 iulie, și Marți, 27 iulie, de ziua Sfântului.

Mulțumim Sfântului Mare Mucenic și Tămăduitor Panteleimon pentru nesfârșitele darurile ale sale în parohie și în familia noastră! Aducem gratitudine și preacucernicilor părinți pe care dragostea față de Sfântul i-a adus în parohia noastră la această sărbătoare, siguri fiind că și cei care nu au fost prezenți deasemenea ne pomenesc la rugăciune... Suntem recunoscători credincioșilor membri din parohia noastră cu care împreună suntem pe Calea Mântuirii, și cu care împreună nădăjduim să vedem Fața lui Dumnezeu și să ne bucurăm de căldura și de strălucirea și de dragostea Sa în Împărăția Sa cea Cerească, pentru care pe pământ acum încercăm să ne pregătim!

Cu recunoștință și dragoste filială sărutăm-dreapta arhierească părintelui nostru episcop Siluan, pentru ale cărui rugăciuni și binecuvântare, știm că trăim pe acest pământ, și cu ale cărui drepte învățături încercăm, după puteri, să ne câștigăm un loc în apropierea ușii Raiului, pe care ușă, apoi, Maica Domnului nădăjduim să o deschidă nouă ce-o rugăm „Ușa milostivirii deschide-o nouă, Preabinecuvântată Născătoare de Dumnezeu, Fecioară...”

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Pr. Augustin Gheorghiu

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3671286