Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

PS Părinte Episcop Siluan a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma

În Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci, 12 septembrie 2021, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma, alături de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură dăruit cu acest prilej credincioșilor prezenți, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan le-a tâlcuit pericopa evanghelică duminicală: „Câtă vreme se va mai spune <<Binecuvântată este Împărăția Tatălui și a Fiului și a Sfântului Duh>>, lumea aceasta va mai avea un reper și un Stăpânitor, pe Dumnezeul Cel viu. În contrast, însă, cu lumea care ne acaparează cu toate învolburările ei, Dumnezeul Cel viu, Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, ne stăpânește cu multă iubire, cu multă pace și cu multă lumină. Problema esențială a lumii în care trăim este faptul că nu mai înțelegem Cine este adevăratul nostru Stăpânitor și unde să-L căutăm și să-L descoperim pe Acesta. Mulți se lasă pradă influențelor mediatice care reduc valoarea inestimabilă a cuvântului, care, dacă este plin de har și de conținut duhovnicesc, este dătător de viață și garanție a unei vieți trăite în Duh și în Adevăr”.

În cadrul Dumnezeieștii Liturghii au fost înălțate și rugăciuni pentru elevi și studenți, la începutul noului an școlar.

La final, Preasfinția Sa i-a binecuvântat pe toți cei prezenți, îndemnându-i să rămână ațintiți spre Hristos, căutându-L și asumând Cuvântul Său dătător de viață în fiecare ipostază a vieții cotidiene.

 

Slavă lui Dumnezeu pentru toate.

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3671289