Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

PS Atanasie de Bogdania a săvârșit slujba parastasului în memoria Preacucernicului Părinte Lucian Roșu și a tatălui său, Gheorghe, trecut de curând la Domnul

Luni, 13 septembrie 2021, în Cimitirul Ortodox Român din Torino, a avut loc slujba Parastasului în memoria Preacucernicului Părinte Lucian Roșu, trecut la Domnul în 2 ianuarie 2020, și a tatălui său, Gheorghe, trecut de curând la Domnul. Slujba a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, alături de un sobor de preoți din Torino și împrejurimi.

Lucrarea pastoral-misionară a Preacucernicului Părinte Lucian Roșu constituie deja un punct de referință în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, cu un impact deosebit în zona de nord-vest a acesteia, în jurul orașului Torino, unde vrednicul de pomenire părinte Lucian a ajutat la înființarea și închegarea a numeroase comunități parohiale. De asemenea, o prioritate în activitatea părintelui Lucian a constituit-o lucrarea social-filantropică, înființând numeroase instituții cu specific social, precum filala de la Torino a Asociației „San Lorenzo dei Romeni ETS” sau Centrul de Ajutor dedicat Vieții „Sfânta Muceniță Filofteia”, al căror sediu nou a fost achiziționat de Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” – Torino 2, prin grija părintelui, fiind sfințit chiar după slujba Vecerniei hramului.

Întreaga activitate pastoral-misionară, socială și culturală pe care părintele Lucian a desfășurat-o de-a lungul întregii vieți poate fi consultată în seria de trei articole apărută pe platformele media ale Episcopiei:

1.      „FILANTROPIA are scopul de a-l ajuta pe OM să ajungă la DUMNEZEU” – Părintele Protopop LUCIAN ROȘU (Prima parte) | Sectorul Social al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (episcopia-italiei.ro)

2.      „FILANTROPIA are scopul de a-l ajuta pe OM să ajungă la DUMNEZEU” – Părintele Protopop LUCIAN ROȘU (PARTEA A DOUA) | Sectorul Social al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (episcopia-italiei.ro)

3.      „FILANTROPIA are scopul de a-l ajuta pe OM să ajungă la DUMNEZEU” | Părintele Protopop LUCIAN ROȘU – PARTEA A TREIA | Sectorul Social al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (episcopia-italiei.ro)

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3671229