Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Hramul Parohiei „Înălțarea Sfintei Cruci” – Torino 2 | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la împlinirea a 20 de ani de la înființarea comunității parohiale

La împlinirea a 20 de ani de la înființarea Parohiei Ortodoxe Române „Înălțarea Sfintei Cruci” – Torino 2, hramul acesteia a fost prăznuit marți, 14 septembrie 2021, prin Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, alături de un sobor de preoți. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a sfințit racla ce va găzdui Moaștele Sfântului Ierarh Nectarie, ale Sfântului Ierarh Nicolae, ale Sfântului Ierarh Andrei Șaguna și ale Sfântului Mucenic și Arhidiacon Laurențiu și a binecuvântat și baldachinul în care va fi așezată noua raclă, lucrată cu multă măiestrie și simț artistic la atelierele Patriarhiei Române.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a vorbit celor prezenți despre taina Crucii; „Ce înseamnă a purta crucea, a te însemna cu semnul sfintei cruci cu adevărat? Înseamnă a ne nega pe noi înșine, a ne pecetlui cu renunțarea la ale noastre, ca să fim afirmați de Dumnezeu. Punem de o parte tot ce este păcat în viața noastră, tot ce este răutate, cădere, neputință, viață pentru cele lumești. Negăm viața căzută, egoistă, lipsită de har ca să o dobândim pe cea adevărată și veșnică. Ne tăgăduim pe noi înșine, ca să putem învia în Hristos. Aceasta înseamnă a purta crucea”. De asemenea, ierarhul a amintit despre lucrarea mântuitoare a Crucii în viața Bisericii: „Astăzi Crucea Domnului înfloreşte şi devine pom al vieţii prin înviere şi roadele crucii acestui pom al vieţii le avem în fiecare sfântă biserică, prin sfânta liturghie şi prin sfântul altar, căci acolo se află pomul vieţii, în sfântul altar; de acolo ne vin, sub forma pâinii şi vinului prefăcute în trupul răstignit şi înviat al Domnului nostru Iisus Hristos, viaţa cea nouă pe care ne-o dă Dumnezeu”.

La momentul rânduit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit hirotonia întru diacon a ipodiaconului Ioan Mitrofan, pe seama Parohiei „Sfântul Cuvios Gheorghe de la Cernica” din Chivasso, îndemnându-l să primească cu multă responsabilitate duhovnicească noua misiune încredințată.

La final, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a înmânat o Gramată Episcopală Consiliului și Comitetului Parohial, în semn de apreciere a implicării în buna organizare a comunității torineze. De asemenea, Preacucernicul Părinte Paroh Gabriel Burcescu a adresat Preasfinției Sale un gând de mulțumire și de recunoștință pentru aceste zile deosebite, încărcate de multă rugăciune și pline de lucrarea harului, iar ca dar din partea întregii comunități i-a dăruit o icoană pictată cu Sfântul Mucenic și Arhidiacon Laurențiu și cu Sfânta Muceniță Filoteia.

Vocația Parohiei care și-a cinstit hramul și veghează de două decenii asupra credincioșilor încredințați spre păstorire este una eminamente social-filantropică, având în umbră personalitatea deosebită a vrednicului de pomenire, Preacucernicul Părinte Lucian Roșu, pionier în multe proiecte la nivel local și nu numai[1]. De asemenea, Parohia torineză, prin implicarea aceluiași vrednic slujitor, a ctitorit și primul cimitir ortodox român din Italia[2]și din diaspora românească.

În ajunul Hramului, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a sfințit noul sediu al celor două Asociații care activează pe lângă Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci”: https://episcopia-italiei.it/stiri/index.php/ro/stiri/5358-sediul-filialei-de-la-torino-a-asociatiei-san-lorenzo-dei-romeni-ets-si-al-asociatiei-centrul-de-ajutor-dedicat-vietii-cav-sf-mucenita-filoteia-odv-a-fost-sfintit-de-catre-ps-parinte-atanasie-de-bogdania

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3671315