Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

 

O nouă biserică de lemn pentru românii din Parohia Orbassano - Italia 

Credincioșii Parohiei „Sfântul Mucenic Emilian din Durostor” din Orbassano (Piemonte) au trăit momente înălțătoare sâmbătă, 13 noiembrie 2021, când a avut loc inaugurarea noului lăcaș de cult.

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, arhiereul vicar al Episcopiei, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi și în prezența autorităților locale italiene și române, a oficiat slujba de Te Deum și a binecuvântat lucrările care au fost săvârșite până în prezent, aducând mulțumire Domnului pentru această deosebită realizare.

 

Noul lăcaș de cult a primit un al doilea ocotiror cu ocazia inaugurării și anume pe Sfântul Ierarh Ioan Gură de Aur, Arhiepiscopul Constantinopolului.

 

La final ierarhul a vorbit despre lucrarea de mântuire la care este chemată comunitatea, de acum înainte: "ne bucurăm pentru faptul că avem o nouă biserică românească, ridicată pe pământ italian. De multe ori când ajungem la momentul acesta al împlinirii, al bucuriei, al trăirii unui vis, credem că am ajuns la final, că am terminat ceea ce aveam de făcut. Însă, doresc să vă spun că de acum înainte se începe o lucrare mai mare de formare a parohiei, de zidire duhovnicească a comunității, de a-i ajuta pe creștini să crească în calea cunoașterii Lui Hristos."

 

În continuare pr. Eugen Binzari a povestit cum au fost începuturile. "Parohia noastră a fost înfiinţată în martie 2016. Cu mari dificultăți și după îndelungi căutări, din mila Domnului și marea bunătate a domnului primar din acea perioadă, Eugen Gambetta, am primit un spațiu, tip magazie, unde să slujim. Acesta avea aproape 100 de metri pătrați, însă greutatea era dată de faptul că în el își desfășurau activitatea mai multe asociații. Noi, am primit aprobarea de a-l utiliza doar duminica, în intervalul orar: 07:00 - 18:00. Prima Sfântă Liturghie am săvârșit-o pe 4 septembrie 2016. Este important de menționat faptul că în fiecare sâmbătă seara, cu ajutorul enoriașilor așezam cele necesare pentru slujirea Sfintei Liturghii, iar duminică după terminare le strângeam, pentru a lăsa locașul așa cum l-am găsit, cu o zi înainte. Acest lucru a trebuit să-l facem timp de 5 ani, însă am fost foarte bucuroși pentru că aveam unde sluji Domnului… 

Spre sfârșitul aceluiași an, 2016, am primit în concesiune din partea primăriei o parcelă de pământ, de 2000 metri pătrați, pentru construirea viitoarei bisericii. Pe 14 septembrie 2019, Preasfințitul Părinte Atanasie a săvârșit slujba de punere a primei pietre pentru temelia bisericii. De la această dată până în prezent am lucrat la ridicarea lăcașului de cult. Mulțumim Domnului și celor care ne-au fost alături în tot acest timp."

 

Pentru realizările deosebite, la sfârșitul slujbei de binecuvântare, Pr. Eugen Bînzari a fost hirotesit iconom stavrofor.

 

În încheiere au urmat o serie de discursuri și alocuțiuni din partea autorităților locale române și italiene.

 

Noua locație a bisericii este la adresa: via della Bassa, 52, Orbassano

 
 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4381593