Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Părintele Laurențiu Herciu a fost condus pe ultimul drum | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit slujba înmormântării

Sâmbătă, 18 decembrie 2021, a fost condus pe ultimul drum Părintele Laurențiu Herciu, de la Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Tripoli (Mantova), în prezența Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania și a unui sobor de preoți din Protopopiatul Lombardia III.

Slujba prohodirii a avut loc după săvârșirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii, iar, la final, Preasfințitul Părinte Atanasie a transmis mesajul de condoleanțe din partea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif, cel care l-a primit pe părintele Laurențiu, în anul 2003, în Mitropolie, respectiv, astăzi, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, precum și mesajul de condoleanțe din partea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, cel care i-a fost chiriarh până astăzi.

În mesajele prezentate a fost evocată personalitatea Părintelui Laurențiu Herciu și a fost prezentată activitatea sa de vrednic slujitor, în cei 18 ani de păstorire a credincioșilor, la parohia încredințată.


          Părintele Laurențiu Herciu s-a născut la Horgești, pe data de 21 noiembrie 1951. A absolvit Institutul Teologic de grad universitar din Oradea în iunie 1994. A fost hirotonit preot de către ÎPS Nicolae, Mitropolitul Banatului, la Timișoara, în data de 29 iunie 1998. Din 1998 și până în 2001 a fost preot paroh la parohia „Ionel” din Protopopiatul Timișoara. În anul 2001, se stabilește, împreună cu familia, în Italia, unde, în anul 2003, cu binecuvântarea IPS Părinte Mitropolit Iosif, înființează parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Tripoli (MN), unde a slujit până la trecerea la cele veșnice.

 

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3812809