Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Părintele Ioan Guță a fost înmormântat

În după amiaza zilei de sâmbătă, 18 decembrie 2021, Preacucernicul Părinte Ioan Guță, de la Parohia „Sf. Ierarh Gherman al Constantinopolului”, din Piove di Sacco (PD), a fost înmormântat, în prezența Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania.

Slujba prohodirii a fost precedată de Sfânta Liturghie, săvârșită de un sobor de preoți din Protopopiatul Triveneto IV.

La final, Preasfinția Sa a transmis mesajul de condoleanțe din partea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, cel care l-a și hirotonit, în care a fost prezentată viața și activitatea Părintelui Ioan Guță, care cu multă dragoste și jertfelnicie a slujit în Episcopia noastră și, în mod deosebit, în parohia înființată în urmă cu aproximativ doi ani.


Pr. Ioan Guță s-a născut la Cornești (Dâmbovița), în data de 25 martie 1967. S-a căsătorit în anul 1989 cu Mariana Guță, având împreună două fete, Georgiana Florentina și Mihaela Valentina. Începând cu anul 1997, a fost cântăreț la parohia „Finta” din Dâmbovița. În anul 2007 se stabilește împreună cu familia în orașul Padova din Italia. În 2013 este hirotonit diacon misionar pe seama nou înființatei parohii „Sf. Ioan Iacob de la Neamț” din Rovigo. În anul 2014 obține licența în teologie pastorală la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Târgoviște, iar în 2017 este hirotonit preot pe seama parohiei „Sf. Ierarh Nicolae” din Chioggia (Venezia). Din anul 2019, prin osteneala Pr. Ioan Guță, se înființează o nouă parohie în localitatea Piove di Sacco (Padova), unde va sluji până la trecerea la cele veșnice.

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3812818