Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Preoți din Protopopiatul Piemonte I cu Icoana Nașterii și colinda la Consulatul General al României din Torino

În seara zilei de 22 decembrie 2021, preoți din Protopopiatul Piemonte I, alături de părintele protopop Marius Floricu, au adus vestea Nașterii Domnului în Consulatul General al României la Torino. Părinții au fost primiți cu multă căldură de doamna consul Ioana Ghiorghiaș care a apreciat această strădanie de a aduce un strop de har prin cântare în acest spațiu ce dă posibilitatea cetățenilor români să-și rezolve problemele birocratice și nu numai.

 Întreg personalul consular s-a bucurat de această inițiativă a părinților, colindele cântate făcându-i să simtă fiorul de sfinţenie ce vine, așa cum afirma marele tenor român Mihail Vulpescu, de undeva de departe prin veacuri, trecând peste hotare, din casă în casă şi din suflet în suflet.

La final, părintele protopop, a mulțumit gazdelor pentru primire și mai cu seamă pentru colaborarea care există între Biserică și Consulat , acest efort comun fiind deosebit de benefic pentru toți frații noștri români din Piemonte.

Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu şi pe pământ pace, între oamenii buneivoiri!

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3812843