Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

...în temniţă am fost şi aţi venit la Mine

Sfânta Evanghelie după Matei 25,36

Este greu de crezut, dar întotdeauna este adevărat, nu ştim ce să facem cu cele mai importante daruri pe care le avem de la Dumnezeu, cu libertatea, cu sănătatea, cu aproapele nostru… până nu le pierdem.

Şi când le-am pierdut, începem să le descoperim importanţa. Acest lucru se poate vedea cel mai bine în închisoare, unde suntem lipsiţi de libertate, şi totuși abia atunci devenim liberi… să credem. Pentru că “afară” eram prea ocupaţi să agonisim, să alergăm după faimă, să impunem respect prin frică și neadevăruri, fără să vedem cât suntem de legați, robi ai păcatelor şi patimilor și iluziilor.

Când ne-am trezit între patru pereţi, cu o fereastră cât o palmă de om, am fost cu adevărat liberi… să Îl găsim pe Hristos şi pe aproapele nostru, familia pe care nu ştiam că o avem, şi micile bucurii ale vieţii care înainte nu ne bucurau.

Aceasta este “peştera” gândurilor şi a emoţiilor în care astăzi, a treia zi a Crăciunului, Hristos Domnul Se naşte, în închisoarea din Viterbo, unde cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, şi cu prezenţa Preasfinţitului Părinte Arhiereu Vicar Atanasie de Bogdania, şi voluntarii din Parohia “Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica”, după o pauză de doi ani impusă de pandemie, am cercetat pe cei întemniţaţi, frații noștri.

Slujba Acatistului Nașterii Domnului, rostită de toți cei prezenți în capela Institutului de detenție a fost încununată de cuvântul de învăţătură şi încurajare al Preasfinţitului Părinte Atanasie.

Bucuria a fost desăvârșită de darurile duhovniceşti (calendare, cruciulițe), dăruite de Preasfințitul Părinte Episcop şi de bunătăţile bucătăriei româneşti tradiţionale din perioada sărbătorilor Crăciunului, pregătite de credincioșii parohiei din Viterbo.

Andreea Bianca Joian

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3812824