Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Crăciun 2021 sfânt și bun la Monterotondo

În ziua de 25 decembrie la Monterotondo a avut loc serbarea copiilor din localitate. După Sfânta Liturghie copiii și tinerii au prezentat programul cântecelor cu care au colindat în casele rezidenților din oraș și din zonele limitrofe. Pe data de 26 același „concert de colinde” a fost prezentat sub podul gării din Monterotondo unde peste 60 de oameni ai străzii s-au emoționat de prezența copiilor și a colindelor care le-au adus aminte de copilăria lor și de nepoții lor. La rândul lor „cei fără acoperiș” au colindat pe copii și pe enoriașii parohiei „Botezul Domnului”, care le-au oferit în dar masa caldă și haine de iarnă. Atmosfera a fost evanghelică, simțind că oferind fericire celor mai nevoiași, noi înșine am fost fericiți de fericirea lor. A fost într-adevăr un Sfânt și fericit Crăciun, o naștere din nou, prin oferirea unui moment de nostalgie și familiaritate celor ce sunt singuri și mai puțin avantajați existențial decât noi. Slavă lui Dumnezeu să ne-a dat această oportunitate.

A consemnat preoteasa Gabriela Sfredel

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3812831