Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

PS Părinte Episcop Atanasie a slujit la Hramul Parohiei din Rocca di Papa

Duminică, 2 ianuarie 2022, comunitatea parohială „Sfântul Ierarh Silvestru, episcopul Romei" din Rocca di Papa a primit vizita pastorală a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, ierarhul le-a împărtășit credincioșilor prezenți câteva gânduri despre Sfântul Ierarh Silvestru, Episcop al Romei, dar și despre acest nou început de an, un an dedicat rugăciunii și Sfinților isihaști: „Începutul fiecărui an aduce comunității din Rocca di Papa o îndoită bucurie. Pe de o parte, debutul noului an, în care fiecare ne punem nădejdea în Domnul, ca să ne dăruiască bucurii, sănătate și spor duhovnicesc, iar, pe de altă parte, prăznuirea, în 2 ianuarie, a ocrotitorului acestei parohii, Sfântul Ierarh Silvestru, Episcop al Romei, unul dintre cei dintâi episcopi ai cetății eterne și un exemplu de întâistătător al Bisericii lui Hristos, atât prin misiunea împlinită la cârma Episcopiei, dar și un ascet al Evangheliei Domnului”. De asemenea, Preasfinția Sa a amintit un gând și despre Anul Omagial al rugăciunii și Anul comemorativ al Sfinților Isihaști: Sfântul Simeon Noul Teolog, Sfântul Grigorie Palama și Sfântul Cuvios Paisie de la Neamț.

La final, Preacucernicul Părinte Paroh Ovidiu Szasz a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania pentru această zi binecuvântată.

 

Sfinte Ierarhe Silvestre, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3812763