Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Praznicul Botezului Domnului la Centrul Eparhial de la Roma

 

Joi, 6 ianuarie 2022, la Praznicul Botezului Domnului, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania le-a vorbit celor prezenți despre această taină a Arătării Donului la Iordan: ”Sfântul Evanghelist Luca surprinde un lucru deosebit. El ne relatează că Mântuitorul se botează în iordan după ce Sfântul Ioan îi botează pe toți cei care veniseră la el, un botez pe care Înaintemergătorul Domnului îl făcea spre iertarea păcatelor. Cu alte cuvinte, Domnul se botează ultimul în această apă plină de păcatele tuturor, anticipând astfel întregul său plan de izbăvire a umanității din robia păcatului și a morții. De asemenea, mărturisirea Tatălui din ceruri avea un impact deosebit în conștiința iudaică de atunci. Glasul Tatălui confirmă prezența Fiului Său la Iordan, așa cum, în lumea iudaică, primirea în brațe, de către tată, a pruncului nou-născut semnifica recunoașterea legitimă a acestuia. Aceasta este lucrarea tainică ce se descoperă la Iordan și prefigurează, într-un fel, întreaga lucrare pământească a Domnului nostru Iisus Hristos”.

La momentul rânduit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfinția Sa, alături de soborul slujitor, a săvârșit slujba sfințirii Aghiazmei celei Mari.

Toți credincioșii prezenți au fost apoi binecuvântați prin stropire cu Aghiazmă Mare, pe care au și purtat-o cu multă bucurie la casele lor, după rânduială.

Slavă, Doamne, Sfintei Tale Arătări!

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3812839