Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - Săptămâna a XIV-a On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu" întru cinstirea Praznicului Botezului Domnului 2022

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, cursurile Școlii Parohiale, au început anul 2022 sub binecuvântarea descoperirii Sfintei Treimi.

Tinerii NEPSIS, alături de coordonatorii, Valentin și Mădălina, au participat la un program complex ce a îmbinat noțiuni catehetice cu vizionări de documentare referitoare la Praznicul Botezului Domnului, încununate de realizarea icoanei Teofaniei. Astfel că "Altarul de Rugăciune" al micilor zugravi s-a îmbogățit cu cea de-a șasea Icoană din proiect, însumând un total de 72 de icoane realizate de la începutul noului an catehetic spre Slava Sfintei Treimi și a Sfinților.

În cadrul întâlnirilor On-Line s-au mai adăugat spre cunoaștere viețile Sfinților Serafim de Sarov, Nichifor cel lepros și Ioan Botezătorul,  noţiuni de Limba Română, iar la Atelierul de Muzică Psaltică  s-a studiat Axionul Praznical și alte părți de psaltichie.

Dăm Slavă Sfintei Treimi pentru toate realizările frumoase!

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3812850