Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Peste 120.000 de români basarabeni și bucovineni, din Italia, au sărbătorit ieri Nașterea Domnului

Românii basarabeni și nord-bucovinenii, care se află în Italia, au sărbătorit joi, 7 ianuarie (25 decembrie, după calendarul nerevizuit), Nașterea Domnului.

Cu această ocazie Preasfințitul Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a trimis un cuvânt de învățătură și de binecuvântare, care s-a citit la finalul Sfintei Liturghii.

Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, arhiereul vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a slujit în Parohia "Sfântul Nicolae" - Orvieto. Comunitatea a fost înființată în anul 2004 de către Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale.

În jurisdicția canonică a Eparhiei Italiei se află 28 de parohii care slujesc după calendarul iulian. Prin Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, se îngrijește de păstorirea acestor fii ai neamului. Prima comunitate înființată în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei pentru păstorirea basarabenilor și a bucovinenilor din Bucovina de Nord este Parohia „Sfântul Mucenic Mina” – Roma 4 (Palestrina), înființată în anul 1999.

În Italia, potrivit statisticilor publicate de Ministerul de Interne, se află aproximativ 120.000 de români basarabeni. La această cifră se mai adaugă câteva mii de români proveniți din Bucovina de Nord (Cernăuți) și Bugeac (Basarabia de sud - est).

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3812799