Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Pre-înscrieri la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” - extensia de la Roma

Avem bucuria să vă anunțăm că, la data de 1 martie a.c., se deschid pre-înscrierile la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” - extensia de la Roma. Se pot înscrie absolvenții de liceu sau ai unei alte facultăți, indiferent de vârstă. Încurajăm și în acest an înscrierea preoteselor și a diaconițelor, dar și a altor persoane care doresc să urmeze studii de teologie.

 

Facultatea are o secție unică: Teologie Pastorală, destinată formării viitorilor slujitori ai altarelor din diaspora (și nu numai) precum și viitorilor profesori de religie (valabil acolo unde se predă credința ortodoxă) sau cateheți și catehete, în parohii, fiind deschisă atât bărbaților cât și femeilor, indiferent de vârstă.

 

Studiile sunt împărțite în două cicluri de câte doi ani: primul dedicat disciplinelor istorice și al doilea disciplinelor sistematice. Pentru mai multe informații puteți consulta site-ul: https://ftoub.unibuc.ro

 

Informații cu privire la Admitere, care va avea loc la începutul lunii iulie, vor fi afișate pe pagina Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei: https://episcopia-italiei.it/index.php/ro/ftoub-roma

În acest moment, datorită persistenței pandemiei, toate cursurile se desfășoară on-line, zilnic, împreună cu studenții de la București.

 

Invităm așadar părinții parohi să încurajeze pe cei care doresc să studieze teologia, să contacteze tempestiv Departamentul Educațional al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei pentru a perfecta dosarul de admitere. Perioada de trimitere a dosarelor electronice se va încheia la data de 22 mai 2022, dată la care toate dosarele vor trebui să fie complete, nemaifiind posibilă nici o modificare.

 

Candidații ne pot scrie la Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. sau suna la telefon +39 339 665 30 92 (Pr. Horia Grădinaru). Este important ca doritorii să ne scrie de pe o adresă personală la care au acces permanent indicând și un număr de telefon la care pot fi contactați, pentru a putea comunica în timp util.

 

Rămânând la dispoziție, vă rugăm să difuzați această informație pe scară cât mai largă, inclusiv pe rețelele de socializare care vă stau la dispoziție.

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4202376