Cambia lingua:

Roma III

 

Parohia Înălţarea Sfintei Cruci (14 septembrie) / Parrocchia dell'Esaltazione della Santa Croce (14 settembre)
Biserica: Delle Suore dell'Assunzione, Via Alessandro Viviani 24 (zona Tuscolana, metro Lucio Sestio)
mail: Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. È necessario abilitare JavaScript per vederlo.

 

 

preot Ciprian Baltag

mobil: +39 328 326 06 34

mail: Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. È necessario abilitare JavaScript per vederlo.

 


Preot Ioan Gherasimescu

mobil: +39 327 861 35 98

mail: Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. È necessario abilitare JavaScript per vederlo.


Monografia parohiei

Cetatea Romei binecuvântată prin prezența Sfinților Apostoli Petru și Pavel  și scăldată în sângele mucenicilor a păstrat Ortodoxia pentru secole întregi neamestecată, neschimbată, neîmpărțită și nedespărțită, fiind un punct de referință al Creștinătății dintotdeauna.

Prima, în ordinea scaunelor Patriarhale, urmată de Constantinopol, Alexandria, Antiohia și Ierusalim, Roma a dat de-a lungul timpului mărturia sa ortodoxă prin episcopii săi, cinstita preoție, cea întru Hristos diaconie și prin credincioșii care au sfințit prin sângele și mărturisirea lor pământul acestei cetăți.

Chiar dacă, după Schisma din 1054, numărul ortodocșilor din Roma s-a diminuat dramatic, Sfinții ortodocși ai Cetății au rămas.

Cu acești Sfinți - și cu mulți alții ale căror sfinte moaște au fost aduse din Răsăritul ortodox - ne întâlnim în tumultul vieții cotidiene noi, ortodocșii români, care trăim în Roma.

Sfinții, care ne dau mărturie despre Patria noastră cea adevărată, ne ajută să ne regăsim în peregrinările noastre zilnice, oferindu-ne repere de viață și popasuri de rugăciune în călătoria vieții noastre.

* * *

Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma a fost fondată în data de 15 martie 2001, cu harul lui Dumnezeu și prin purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif al Mitropoliei Europei Occidentale și Meridionale, încredințându-i-se cinstirea de-viață-purtătoarei Cruci, odor sfânt, ce se păstrează la Roma în Basilica Sfânta Cruce (Basilica Santa Croce in Gerusalemme), împreună cu piroanele Răstignirii și inscripția scrisă de Pilat.

Vrednicul de pomenire părinte Nicolae (Nicu) Voinea, sprijinit de doamna preoteasă Ancuța Voinea și de copiii Maria și Emanuel, a început lucrarea pastorală cu jertfelnicie. Familiei părintelui i s-au adăugat mai târziu alți trei copii: Vladimir, Rafael și Sofia.

Înconjurat de o mână de creștini inimoși, părintele Nicu, a fondat comuniunea de suflete a parohiei, creștinii prezenți în preajma sfinției sale mărturisind până astăzi încercările și bucuriile începutului. Parohia a fost găzduită inițial în sala de conferințe a Parohiei catolice San Luca Evangelista al Prenestino, iar din octombrie 2005 și până în prezent, în cripta bisericii maicilor catolice asunționiste (Suore dell'Assunzione), în via Alessandro Viviani, 24 (în zona stației de Metrou Lucio Sestio).

Ceea ce era la început o sală de sport a complexului mănăstiresc catolic a devenit în timp, prin jertfelnicia părintelui Nicu și a credincioșilor, o adevărată biserică ortodoxă, adăugându-i-se iconostasul (2007), stranele, scaunul arhieresc, icoanele sinaxarului anual, amenajându-se Biblioteca, spațiul pentru Școala duminicală și curtea interioară pentru slujirea parastaselor.

În ziua de 17 octombrie 2013, Domnul l-a chemat pe părintele Nicu să-și continue slujirea la Jertfelnicul cel ceresc în urma unui accident vascular cerebral, pe când avea doar 45 de ani (1968-2013).

La slujba de înmormântare a părintelui Nicolae (Nicu) Voinea, săvârșită de Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și de Preasfințitul Părinte Episcop Ioan Casian, Episcopul ortodox român al Canadei, au participat zeci de preoți și sute de credincioși veniți să-l însoțească prin rugăciune în această taină care este trecerea la cele veșnice.

Prezența lor a fost semnul dragostei față de un slujitor jertfelnic care l-a propovăduit pe Hristos prin cuvânt și prin faptă.

Sarcina de a continua misiunea începută de vrednicul de pomenire părinte Nicolae (Nicu) Voinea a fost încredințată la doi fii duhovnicești ai sfinției sale: părintele Ciprian Baltag (din 12 mai 2014 preot paroh) și  părintele Ioan Gherasimescu (hirotonit pe 16 iunie 2014 ca preot misionar pe seama Parohiei). Alături de familiile lor: doamna preoteasă Simona Baltag și copiii: Matei, Teofan și Antonie, respectiv doamna preoteasă Daniela Gherasimescu și copiii: Estera, Sebastian, Maria și Emanuel, preoții slujitori, se străduiesc să-i urmeze râvna în propovăduire, în răbdare și evlavie.

În ceea ce privește activitățile parohiei, preoții slujitori continuă buna-rânduială așezată de părintele întemeietor al parohiei. Se slujesc în general trei Dumnezeiești Liturghii săptămânale, precedate de Vecernie și Utrenie, sau de Acatist, de asemenea, pentru Taina Sfintei Spovedanii există o zi dedicată săptămânal (ziua de Joi), iar, la cerere, și alte zile. Taina Sfântului Maslu se săvârșește lunar, iar la prăznuirea Sfinților de la care avem părticele de Sfinte Moaște se slujesc Privegheri.

Slujirea Sfântului Altar este sprijinită de ipodiaconul Emil Scîrlet și de paraclisierii hirotesiți Marian Postolache și Sorin Manea la care se adaugă 24 de copii și tineri care, pe rând, ajută la slujirea Dumnezeieștii Liturghii. Strana parohiei este condusă de doamna preoteasă Ancuța Voinea care coordonează grupul psaltic feminin al bisericii.

În privința activității parohiale pot fi menționate cele trei grupe de cateheză ale Școlii duminicale: preșcolari 3-6 ani, școlari 7-12 ani și tineri 13-20 ani, de care se ocupă preoții și preotesele. Grupul Nepsis al parohiei organizează de-a lungul anului mai multe activități ce includ pelerinaje, evenimente culturale, serate cu tinerii, master-cake, cor de colinde, participări la evenimentele frăției Nepsis din Episcopie și Mitropolie. De asemenea, parohia noastră organizează anual, în colaborare cu alte parohii apropiate, Tabere pentru copii și adolescenți.

Amintim și de colaborarea cu Centrul Astalli al bisericii catolice prin care elevi de gimnaziu și de liceu din Roma vin în vizită în parohia noastră pentru a cunoaște mai bine Ortodoxia.

Catehizarea adulților se desfășoară într-un cadru organizat în fiecare Duminică, după Dumnezeiasca Liturghie, dar și cu prilejul oricărei sfinte slujbe săvârșite la biserică sau în casele credincioșilor. Biblioteca parohială cuprinde peste o mie de cărți ce stau la dispoziția creștinilor, iar Pelerinajele organizate periodic la locurile sfinte din Roma și prin centrul de pelerinaje al Episcopiei sunt ocazii de îmbogățire sufletească pentru cei care participă.

În domeniul social-filantropic este de menționat în primul rând faptul că parohia se îngrijește de cei 12 copii din familiile preoțești care au slujit și slujesc în parohia Roma III, oferind contribuții lunare. De asemenea, parohia noastră participă la programul „Brațele părintești” al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, prin care am adoptat la distanță 25 de copii din România și Republica Moldova.

Pe lângă acestea, amintim colaborarea cu Parohia Ortodoxă Zăbrăuți „Cuvioasa Parascheva” din comuna Movilița, județul Vrancea, România, care a fost sprijinită în ultimii ani în activitatea socială prin trimiterea de ajutoare (îmbrăcăminte, încălțăminte, jucării și alimente).

Prin colaborarea cu Banco Alimentare di Roma și Casa Famiglia Lodovico Pavoni se oferă familiilor aflate în dificultate pachete cu alimente, fructe și legume.

De asemenea, parohia acordă numeroase ajutoare financiare cazurilor sociale, familiilor numeroase sau monoparentale, sprijin pentru cazurile medicale venite din România, pentru conaționalii care se întorc în țară, pentru parohiile nou înființate sau care au proiecte de biserică, vizite în casele credincioșilor, în spitale și în adăposturile improvizate locuite de credincioși de etnie romă, colecte pentru înmormântare.

Înconjurând cu grijă familia vrednicului de pomenire părinte-întemeietor al Parohiei „Înălțarea Sfintei Cruci”, preoții, împreună cu toți credincioșii, privesc spre Hristos „începătorul și plinitorul credinței”, având înaintea ochilor cuvântul Apostolului care spune: „Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, cei ce v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare-aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința!” (Evrei 13, 7)


 

contentmap_plugin

Vedi la mappa interativa delle parrocchie ortodosse romene in Italia.

Come scegliere il miglior casinò online?

La scelta dei migliori casinò online nel Regno Unito può essere un compito scoraggiante in quanto ci sono più di 100 casinò online migliori nel Regno Unito. Tuttavia, prima di andare nel gioco d azzardo e nella storia di giocare a giochi da casinò nel Regno Unito, i giocatori devono comprendere e prepararsi per la decisione in vista. Il gioco d azzardo è divertente, eccitante e gratificante tutto in una volta. Ma le cose possono andare sproporzionate in pochissimo tempo se non si imposta un limite. Oggi ci sono diversi giocatori d azzardo con importanti dipendenti da gioco nel Regno Unito. Tutto ciò avrebbe potuto essere fermato se fosse stata fatta una corretta preparazione. Per questo motivo, i nostri esperti qui raccomandano di impostare un budget di gioco che prevede quanto in una settimana o un mese ti è permesso giocare d azzardo. E i giocatori che non sono sicuri della loro capacità di controllarsi possono cercare una guida e aiuto da esperti di gioco d azzardo responsabili sin dall inizio. Nonostante diversi migliori siti di casinò online, i nuovi siti di casinò del Regno Unito continuano a unirsi alla lega con offerte appetitose. Queste offerte, che vanno dal bonus di benvenuto a giri gratuiti, rendono difficile per i giocatori sapere quale di questi migliori siti di gioco online uk scegliere. Per fortuna, i giocatori possono ora scegliere il loro sito di casinò preferito dalle liste dei casinò del Regno Unito dalla nostra recensione sopra poiché offrono funzionalità diverse come il ritiro veloce e il ritorno al giocatore (RTP). Oltre ai siti Web sopra menzionati, abbiamo elencato alcuni dei più popolari di seguito. Offrono una vasta gamma di giochi dagli slot ai giochi da tavolo. La maggior parte di loro ha una funzione di chat dal vivo in cui puoi parlare con una persona reale che ti aiuterà in caso di problemi. Alcuni di loro hanno un app mobile che rende più facile accedere al tuo gioco preferito ovunque. Il nostro sito evidenzia un elenco di siti che sono fortemente affiliati con organizzazioni di gioco d azzardo responsabili nel Regno Unito e oltre. Questi siti sono anche costruiti con software che identificano i giocatori d azzardo problematico contribuendo a ridurre o domare il gioco d azzardo impulsivi. Questa pianificazione visibile in qualsiasi sito di casinò si traduce in un gioco di casinò più sano pieno di brivido, speranza e ricompensa. Il Centro internazionale ICRG per il gioco d azzardo responsabile ha un call center. Ci sono altre istituzioni nel Regno Unito come Gamcare, Gambersannonymous e Begambleaware. Tutti questi siti hanno assistenti chiamati disponibili per parlare in qualsiasi momento della giornata. Questi siti menzionano tutti una cosa, scommettono per divertimento e non come una richiesta. Con questo in mente, puoi iniziare il tuo viaggio per trovare i migliori casinò online nel Regno Unito.

Il Casinò Cookie è già noto a molti giocatori in Svizzera. Se siete tra i pochi che non hanno mai sentito parlare di questo casinò online, allora questo articolo fa al caso vostro per scoprire se il casinò è una truffa o una cosa seria. Perché in questo articolo condivideremo con voi tutte le informazioni importanti sul casinò. In questo modo imparerete esattamente se il casinò è una buona scelta per voi. Per questo, nel nostro articolo prestiamo attenzione a molti aspetti del miglior casinò online. Vi diremo quanto il casinò sia sicuro per voi dando un occhiata alle licenze dell Autorità di gioco di Malta. Daremo anche un occhiata speciale alla selezione di giochi del casinò. Inoltre, è ovviamente importante che ci sia un buon bonus casinò che possiamo trovare per voi. Infine, ma non meno importante, daremo un occhiata alle opzioni di deposito e prelievo del casinò online.

I bonus di benvenuto sono ancora una parte importante del marketing dei casinò online, e il bonus di benvenuto è di solito la prima cosa che si incontra quando si viene introdotti in un casinò. Un bonus di benvenuto è un ottimo modo per iniziare a giocare in un nuovo casinò. Offerte promozionali come questa sono imperdibili se state per iniziare a giocare in un nuovo casinò. Noi del team controlliamo costantemente i casinò per vedere quali offerte hanno attualmente da offrire ai loro giocatori. In questa pagina, esamineremo le offerte attuali dei casinò per i nuovi giocatori nel 2022 e come trovare i migliori bonus di benvenuto. In questa pagina analizzeremo quali sono i migliori bonus di benvenuto e spiegheremo il significato di questi bonus. Vi spiegheremo passo dopo passo come ottenere questi bonus al casinò. Ad esempio, il bonus di benvenuto senza deposito richiede la registrazione al casinò. Vi diremo anche quali sono i termini e le condizioni di questi prodotti: può sembrare noioso, ma se volete sfruttarli al meglio, vale sempre la pena di tenere conto dei termini e delle condizioni. Naturalmente, passeremo anche in rassegna i punti di forza e di debolezza più essenziali di questo tipo di promozione e scopriremo quanto sia comune questo bonus nei casinò di oggi. Vi diremo anche quali opzioni hanno i giocatori per questo tipo di bonus e vi sveleremo i nostri migliori consigli per la caccia ai bonus, sia per i casinò online più vecchi che per quelli appena aperti. Scegliete il miglior bonus di benvenuto per voi e prendete i migliori bonus del casinò del 2022.

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13735354