Alege limba:

COMUNICAT DE PRESĂ

nr. 2 din 2020

 

Marți, 4 februarie a.c., în incinta Centrului Mariapoli, din localitatea Castel Gandolfo (RM), s-au desfășurat lucrările Adunării Eparhiale și ale Congresului Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (EORI).

Întrunit sub președinția Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, avându-l alături pe Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, acest organism statutar a examinat şi aprobat rapoartele de activitate ale sectoarelor Centrului Eparhial, execuția bugetară pe 2019 şi bugetul Eparhiei pentru anul 2020. Alături de membrii clerici, monahi și mireni ai Adunării Eparhiale s-au aflat și preotese și alți mireni doritori, din parohiile Eparhiei, numărul total al participanților ridicându-se la peste 950 de persoane.

Evenimentul a debutat cu slujba de Te Deum în cadrul căreia s-au adus mulțumiri lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei în anul 2019 și s-a invocat binecuvântarea lui Dumnezeu pentru anul 2020. La final, Preasfințitului Părinte Siluan a adresat celor prezenți un cuvânt de întâmpinare.

În continuare dl. Ioan-Aurel Pop, Președintele Academiei Române, a susținut prelegerea: ”Datina, moșia, familia, credința și patria”.

A urmat o sesiune de întrebări și discuții legate de tema conferinței, apoi a avut loc lansarea cărții „Identitatea Românească”, chiar de către autorul ei, dl. acad. Ioan Aurel Pop. Au urmat saluturile oficiale ale reprezentanților autorităților române și italiene prezente la eveniment.În continuare au avut loc Lucrările Sesiunii Ordinare ale Adunării Eparhiale.

În ceea ce privește Slujirea PASTORAL-MISIONARĂ, la finalul anului 2019, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, număra 266 de parohii (și alte 14 în formare), împărțite în 24 protopopiate; 4 mănăstiri, 2 schituri, 6 paraclise episcopale și 3 centre pastorale. Pe lângă parohii mai funcționează alte 132 locuri de slujire (filii), unde se săvârșesc periodic Sfânta Liturghie și/sau alte slujbe, și câteva misiuni în Centrele de Integrare Rrom. Numărul total al unităților pastoral-misionare se ridică astfel, prin mila și ajutorul lui Dumnezeu, la 437.

 

 

Pe parcursul anului 2019:

- s-au înființat 13 parohii;

- s-au săvârșit 15 hirotonii întru preot și 15 hirotonii întru diacon. Numărul total al clericilor fiind 298 (284 preoți și 14 diaconi);

- s-au săvârșit: 7.629 botezuri, 1.462 cununii și 280 de înmormântări;

 

Între evenimentele mai importante ale acestui capitol din istoria Eparhiei noastre amintim faptul că: 

- s-au săvârșit 3 sfințiri de biserică: Forli, Giaveno și Ivrea.

- s-au binecuvântat 14 iconostase;

- au avut loc lucrări importante de amenajare și renovare la 70 de lăcașuri de slujire;

- eparhia s-a îngrijit și de pastorația basarabenilor și a bucovinenilor din Bucovina de Nord, prin “Misiunea Sfântului Ierarh Nicolae”. Aceasta are ca scop pastorația creștinilor ortodocși vorbitori de limbă română din Basarabia și Bucovina de Nord aflați în Italia, prin organizarea în parohii a comunităților existente, sub jurisdicția canonică a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.Pe parcursul ultimilor ani, basarabenii și bucovinenii din Bucovina de Nord aflați la muncă în Italia au căutat mângâiere sufletească și au găsit-o în sânul Bisericii. În localitățile unde lipseau sau lipsesc și în continuare parohii, misiunea Sfântului Nicolae încearcă să găsească soluții pentru a-i putea ajuta pe frații creștini care trăiesc acolo, cu posibilitatea de a avea un loc de rugăciune pentru cei apropiați, copii sau părinți, bunici sau rude apropiate, și cu bucuria de a avea un păstor duhovnicesc în mijlocul lor.  În 2019 s-a înființat o nouă parohie – Reggio Emilia II, cu acest scop. La ora actuală numărul total al parohiilor implicate în pastorația fraților noștri români din Basarabia și din Bucovina de Nord se ridică la 27.

- s-a organizat, la nivel eparhial, Săptămâna Misiunii, eveniment ajuns la a doua ediție.

- în perioada Postului Mare s-au organizat “Conferințele Triodului”;

În ce privește Activitatea SOCIAL FILANTROPICĂ se remarcă următoarele:

- sub oblăduirea eparhiei s-au dezvoltat în continuare cele 4 diaconii: prima îi are în grijă pe cei bolnavi - “Sfântul Mare Mucenic Pantelimon”, cea de-a doua îi slujește pe săraci și pribegi – “Sfântul Grigorie cel Mare al Romei”, următoare se îngrijește de familiile nevoiașe și are ca scop ocrotirea vieții intrauterine – “Sfânta Filoteia” și ultima care este pusă sub ocrotirea “Sfintelor Mucenițe Praxidia și Petronela”, care îi slujește pe cei din închisori.

- la nivelul Eparhiei funcționează: 

1. Asociația San Lorenzo dei Romeni - ONLUS (este asociația caritativă a episcopiei care își propune să dezvolte o serie de programe și activități cu precădere în sectorul social-caritativ pentru întrajutorarea persoanelor lipsite de orice sprijin material, dar și pentru educarea copiilor români în spiritul valorilor credinței ortodoxe);

2. Asociația San Lorenzo dei Romeni are filiale în localitățile: Torino, Ascoli Piceno, Como, Bologna II, Cerveteri, Forli, Milano II, Padova Vest, Pescara, Perugia, Legnano, Lucca, Thiene, Villafranca di Verona;

3. Centrul de Ajutor dedicat Vieţii (CAV) - „Sfânta Filoteia”, este o asociație de voluntari care se adresează femeilor aflate în fața unei sarcini dificile sau neprevăzute şi ezită să aducă pe lume copilul purtat în pântece, oferindu-le un ajutor concret și o alternativă la întreruperea sarcinii;

4. Casa “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, se ocupă cu activitățile social filantropice din zona Lazio;

5. Casa „Sfântului Nectarie” – Torino, reprezintă un apartament destinat găzduirii pe o perioadă limitată a femeilor cu afecțiuni de tip oncologic, care sunt singure și au nevoie de tratament în spital;

6. Centrul Social „Sfântul Mucenic Laurențiu și Sfântul Alexie Omul lui Dumnezeu” – Roma;

7. Casa “Sfânta Cuvioasă Melania Romana, cea milostivă” – Cuneo;

8. Casa „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Carrara;

9. Centrul Social „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei” – Giaveno;

 

- s-a continuat proiectul „Ragazzi în Gamba” (Tineri pe Picioare), în colaborare cu Spitalul Gemelli din Roma, prin care se procură și se pun gratuit proteze persoanelor din România ce au rămas fără unul sau ambele membre inferioare sau superioare. În 2019 au beneficiat de aceste burse 41 de familii.

- s-a susținut și-n acest an programul PAM (Program de Asistență Medicală) - prin care se acordă asistență medicală gratuită persoanelor fără posibilități materiale, dar cu probleme grave de sănătate. Prin acest program, în 2019, au fost ajutate numeroase persoane (din Italia, România și Republica Moldova);

- s-a implementat, prin Departamentul pentru Săraci și Pribegi, Proiectul „Desaga Milosteniei”, în întreaga Eparhie, prin care credincioșii din parohii sunt încurajați să strângă alimente neperisabile pentru a le distribui celor lipsiți și celor de pe stradă precum și familiilor cu mulți copii și cu o situație materială precară;

- a continuat a III-a ediție a Cursului de Formare a Voluntarilor în spitalele din Roma. La acest curs au participat 9 voluntari. Alți 60 de voluntari au continuat cursurile de specializare organizate de Asociația ARVAS și sunt prezenți săptămânal în următoarele spitale din Roma: Bambin Gesu, Sandro Pertini, Policlinico, Umberto I, San Giovanni, Gemelli, Policlinico Tor Vergata și Casilino.

- există 3 apartamente de găzduire a persoanelor aflate în dificultate: Parohia Torino 2 (Casa Sfântului Nectarie), Parohia Venezia 1 (Casa Sfintei Lucia) și Parohia Cuneo (Casa Sfintei Melania Romana);

- 12 parohii din Lazio s-au înscris la programul de distribuție a alimentelor prin colaborarea cu Casa Famiglia Lodovico Pavoni Onlus;

- s-a continuat proiectul “Dar din Dar”, al Filialei San Lorenzo dei Romeni a parohiei Bologna II, prin care sunt ajutate școli și internate de copii din Republica Moldova, dar și spitale din România, cu obiecte (calculatoare, mobilier, paturi de bolnavi etc.) din școlile și spitalele din Italia;

- s-a continuat proiectul “Caravana Dăruirii”, în regiunea Emilia Romagna, prin care au fost ajutate familii nevoiașe din Episcopia Hușilor, Episcopia Basarabiei de Sud și Episcopia Dunării de Jos (32.000 kg. de alimente, 7.000 kg. Îmbrăcăminte și 62.000 kg gresie);

- s-au dezvoltat, la Torino, activitățile Casei Sfântului Nectarie, a Asociațiilor San Lorenzo dei Romeni și a Centrului pentru viață - Sfânta Filofteia;

- s-au trimis ajutoare la diferite spitale și structuri sociale din țară: Spitalul Cuza Vodă din Iași, Spitalul Psihiatric din Drăgoiești (județul Vâlcea), Spitalul Județean de Urgență Neamț și Centrul de recuperare a persoanelor cu dizabilități din Băbești;

- Mănăstirea “Adormirea Maicii Domnului” de la Roma a desfășurat proiectul “O șansă la școală pentru fiecare copil”, ajuns la a doua ediție, acțiune prin care sunt ajutați copii din familii nevoiașe din România și Basarabia;

- Parohia din Catanzaro, cu ajutorul credincioșilor, a desfășurat proiectul “Pâinea noastră cea de toate zilele”, prin care contribuie la ajutorarea celor nevoiași;

- Parohia din Carrara, prin proiectul “Masa bucuriei”, a oferit în fiecare duminică o masă caldă celor defavorizați;

- prin Asociația San Lorenzo dei Romeni, a Episcopiei, s-a inițiat și coordonat acțiunea caritabilă intitulată “Daruri de Sfântul Nicolae”, prin care 40 de copii și 20 de mame cu copii din Arhiepiscopia Iașilor (Pro Vita Iași), beneficiari ai proiectului „Brațele Părintești”, au primit daruri înainte de Crăciun: 200 kg alimente și dulciuri în valoare de 3.000 de euro;

- s-a continuat Proiectul Social de adopție la distanță „Brațele Părintești”, prin care în perioada 1 septembrie 2018 – 31 iunie 2019 s-au acordat 766 de burse de câte 30 de euro pe lună, pentru copii din România, Republica Moldova și Italia. Anul școlar 2019 – 2020 a început cu 850 de burse. În anul calendaristic 2019, prin proiectul Brațele Părintești, s-a dăruit suma de 252.780€.

Opera socială din cadrul Eparhiei noastre (prin Centrul Eparhial, toate parohiile și mănăstirile), în anul 2019 a depășit prin jertfelnicia credincioșilor și cu ajutorul lui Dumnezeu, suma de 1.100.000 € (suma nu include proiectul Brațele Părintești).

Ca și în anii precedenți DEPARTAMENTELE CULTURAL ȘI DE TINERET au organizat mai multe activități, dintre care amintim:

- participarea la Congresul Nepsis MOREOM, din Gran Canaria (Spania);

- Festivalul “Dor de Eminescu”, ajuns la a V-a ediție (15 - 25 ianuarie);

- Festivalul “Zilele Portului Popular Românesc” – ajuns la a X-a ediție (6 - 7 octombrie);

- “Zilele Limbii Române”, ajuns la a V-a ediție (31 august – 1 septembrie);

- Concursul de creație literară “Slovă Românească”, proiect ce conclude seria manifestărilor dedicate limbii strămoșești (31 august – 1 septembrie);

- Festivalul de Colinde și Tradiții Creștine – „Colindul Sfânt și Bun”, ajuns la a VII-a ediție (luna decembrie);

- Congresul Aniversar NEPSIS - Italia, la împlinirea a 11 ani de la înființarea Frăției Nepsis a Tinerilor Ortodocși din Episcopie, cu o participare a peste 650 de persoane din toată Italia;

- “Festivalul Bucuriei”, ajuns la a XI-a ediție;

- “Festivalul Bucuria Învierii”, eveniment organizat în fiecare an în Duminica Tomii;

- s-au mai organizat 26  de tabere pentru tineri, 9  „Școli de vară”, pe lângă parohii, 3 weekend-uri tematice, 18 seminarii pentru tineri, 15 excursii și 10 pelerinaje prin proiectul: „Pe urmele Sfinților”.

 

În plan CATEHETIC funcționează:

- 237 de școli duminicale pentru copii și tineri (1.609 preșcolari, 3.112 școlari și 1.413 adolescenți). Sunt înscriși în total 6134 de tineri

- 1.849 de tineri sunt înscriși în frăția tinerilor NEPSIS;

- 3.290 de adulți participă la Cateheză și Studiu Biblic;

 

DEPARTAMENTUL PENTRU FAMILIEa organizat a III-a ediție a Zilei Familiei, duminică 12 mai, cu prilejul Zilei Internaționale a Familiei, moment care a fost marcat în mod special la Roma, dar și în parohiile din Lazio și din întreaga Eparhie, prin diverse manifestări.

Eparhia noastră are la Roma și o extensie a Facultății de Teologie de la București care în anul 2019 a început al treilea an universitar.La ora actuală sunt 77 de studenți. 

 

Prin Centrul de Pelerinaje „Sfinții Apostol Petru și Pavel”al Episcopiei noastre s-au organizat, pe parcursul anului 2019, un număr de 64 de pelerinaje, dintre care 9 interne și 55 externe;

Pe plan MASS-MEDIA, s-au realizat:

- 4 comunicate de presă, 925 știri scrise și 32 știri audio.

- 32 interviuri audio la Radio Trinitas; 

- 19 emisiuni în colaborare cu Trinitas TV; 

- s-a trimis zilnic Revista Presei Italiene privind subiectul Bisericii Ortodoxe în general; 

- site-ul Episcopiei Italiei a depășit pragul de 11.900.000 vizitatori, de la înființarea lui (august 2008);

- în colaborare cu Departamentul Editorial al EORI s-a realizat site-ul dedicat Sectorului Social al EORI.

- s-a colaborat cu Centrul de Studii Sfântul Dionisie Exiguul pentru cumpărarea și punerea în funcțiune a platformei de videoconferințe WEBEX și cumpărarea noii platforme Zoom.

- s-a intensificat publicarea de articole pe pagina Episcopiei din rețeaua de socializare Facebook;

- s-au creat conturi Instagram atât pentru Episcopie, cât și pentru Frăția Nepsis Italia; 

- s-au început traducerile sistematice ale știrilor în limba italiană (actualmente, se regăsesc peste 500 de știri traduse în limba italiană).

 

Pentru anul 2020 s-a propus continuarea tuturor proiectelor începute în anii precedenți precum și inițierea altor proiecte, dintre prioritățile pentru anul următor, amintim:

 

- formarea continuă a clerului și a celor implicați în slujirea pastorală, misionar-catehetică, socială și cultural-educativă a Bisericii.

- implicarea sistematică a preoteselor, alături de soții lor, preoții, atât în catehizarea și educarea copiilor și a tinerilor, cât și în slujirea socială și culturală.

- responsabilizarea și implicarea tuturor clericilor din fiecare protopopiat, prin desemnarea lor ca și corespondenți ai departamentelor din cadrul sectoarelor Centrului Eparhial, ceea ce va crea o rețea de colaboratori ai fiecărui consilier.

- implicarea mirenilor – voluntariatul. Numărul mare al credincioșilor și, odată cu aceasta, al solicitărilor îndreptate spre preot, la nivel parohial, pe de o parte, și numărul mare al parohiilor și creșterea solicitărilor îndreptate spre Centrul Eparhial, pe de altă parte, necesită implicarea cât mai activă a mirenilor în proiectele pastoral-misionare, catehetice, educative, sociale și culturale din parohii.

- intensificarea activității de cateheză în rândul copiilor, tinerilor și adulților, prin implicarea familiilor creștine, alături de clerici și de soțiile lor, deja angajați în această activitate;

- intensificarea proiectelor pentru copii și tineri, a taberelor și a școlilor de vară, cu formarea și implicarea unui număr cât mai mare de voluntari mireni;

- creșterea activității sociale pentru venirea în sprijinul celor săraci, a celor bolnavi, a celor din închisori, prin implicarea Comitetelor Parohiale, în frunte cu preotesele, și a tinerilor din parohii, și încurajarea voluntariatului;

- intensificarea solidarității și întrajutorării între parohiile mai mari și cele începătoare, aflate în zone defavorizate sau implicate în proiecte de construcție de biserică;

- continuarea proiectului de construcție a Bisericii de lemn de la Centrul Eparhial;

 

Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate darurile Sale revărsate peste Episcopia noastră în anul 2019 și Îi cerem iertare pentru toate neîmplinirile sau greșelile făcute! Pentru viitor, ne rugăm Domnului ca și în anul 2020 să slujim cu râvnă și dragoste, spre slava Sfintei Treimi și spre propășirea Sfintei noastre Biserici, spre mai binele și unitatea neamului nostru și spre a noastră mântuire!

 

 

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12611848