Alege limba:

    Select your language

Mesaj de condoleanțe și consolare în urma incendiului de la Bologna

Am aflat, cu multă durere, despre tragedia survenită în orașul Bologna, tragedie provocată de incendiul unei case, în noaptea de joi spre vineri, unde o tânără mamă, originară din România, și cei 3 copiii ai dânsei, doi gemeni de trei ani și un minor de 6 ani, și-au pierdut viața în incendiul care a izbucnit în apartamentul în care locuiau.

În aceste momente de adâncă suferință și de grea încercare pentru familia îndoliată, ne rugăm Mântuitorului Hristos Cel înviat din morți, împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar, Atanasie de Bogdania, cu clerul, monahii și credincioșii din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, să odihnească sufletele celor adormiți, acolo unde nu mai este durere, nici întristare, nici suspin.

Totodată, ne rugăm și pentru familia celor decedați, pentru liniștirea și mângâierea ei, și îi adresăm condoleanțele noastre.

Dumnezeu să îi odihnească în pace! Veșnica lor pomenire! 

Cu arhierească binecuvântare pentru familia îndurerată,

 

† Episcopul SILUAN

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 
 

RESURSE

PORTALUL THEOFANIA

 

5 x 1000

 

 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

FONDUL SOLIDARITATEA

 
 

ȘTIRILE CELE MAI CITITE

SAN LORENZO DEI ROMENI

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

FTOUB ROMA

 
 

MISIUNEA SFÂNTUL IERARH NICOLAE

 

 
 

FACEBOOK

 

ULTIMELE PUBLICAȚII

ȘTIRI DIN VIAȚA EPARHIEI

 

NEPSIS

 
 

CENTRUL DE PELERINAJE

VĂ RECOMANDĂM

NUMĂRUL TOTAL DE VIZITATORI

14325103