Alege limba:

Roma IV (Palestrina)

 

Parohia Sfântul Mucenic Mina (11/24 nov) / Parrocchia di San Mina Megalomartire (11/24 novembre)
Biserica:Via Rodi s.n.c., Palestrina
mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

Preot Iurie Hîncu 

mobil: +39 328 973 00 30
mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.


MONOGRAFIA PAROHIEI

În anul 1999, un grup de cetățeni originari din Republica Moldova, stabiliți cu traiul în orașul Roma, s-au adresat Înaltpreasfințitului Iosif, Mitropolitului Ortodox Român al Europei Occidentale și Meridionale, cu rugămintea de a le înființa o parohie. Prin urmare în  anul 2000 din mila lui Dumnezeu și cu Binecuvântarea Înaltpreasfințitului Iosif, se înființează Parohia "Sfântul Mare Mucenic Mina". Preot paroh a fost numit părintele Iurie Hîncu care a fost transferat cu carte de munca de la Mitropolia Basarabiei unde slujea in perioada respectivă, la Mitropolia Ortodoxă  Română al Europei Occidentale și  Meridionale. Parohia Sfântul Mare Mucenic Mina  a păstrat în slujire calendarul iulian (la fel ca bisericile ortodoxe din Rep. Moldova), astfel încât cei aflați departe de țară să poată sărbători după tradițiile părintești.

Inițial parohia și-a desfășurat activitatea în capela oferită de biserica catolică San Camillo di Lellis din Roma. Aici parohia cu credință și evlavie și-a  desfășurat  activitatea mai mult de 10 ani. Cu timpul, comunitatea a devenit numeroasă și a apărut exigența de a schimba lăcașul cu unul mai încăpător. În 2015, parohia s-a transferat de la Roma în orașul Palestrina. Lăcașul în care astăzi parohia își continuă activitatea se află în pădurea dintre orașele Palestrina și Gallicano nel Lazio. Acest loc pitoresc, în mijlocul naturii, departe de viața frenetică din oraș, permite creștinilor să găsească liniște  sufletească și să se simtă mai aproape de Domnul.  Recent, în curtea parohiei a fost construită o clopotniță cu 3 clopote. În cadrul parohiei, pe parcursul anilor, s-au organizat diferite evenimente culturale cu participarea copiilor din parohie. În perioada actuală se efectuează  lucrări pentru a finisa spațiul în care vor fi amplasate școala duminicală, sala pentru evenimente și  biblioteca parohiei. Se preconizează ca la sfârșitul verii să fie inaugurată școala parohială. Vă invităm să ne vizitați și să aducem împreună Laudă Domnului.

 

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12925586