Alege limba:

Vicenza

 

Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe (23 apr) / Parrocchia San Giorgio, Megalomartire (23 apr)
Biserica: viale Trento 131, Vicenza

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


Pr.  Roman Ionașcu
mobil: +39 320 196 82 75;

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.
 

 

Filia Costabissara:

Str. delle Pignare, n. 39, cap. 36030. (Vechea Biserică)

provincia di Vicenza, comune di Costabissara,  

 

Pr. Cristian Glăvan

Număr de telefon: 3208510694.

e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

Situată în regiunea italiană Veneto, Vicenza este capitala provinciei omonine, un important centru industrial și economic al Italiei, cel mai mare centru de prelucrare a aurului din țară. Datorită realizărilor artistice excepționale făcute de arhitectul Andrea Palladio, orașul Vicenza a fost declarat patrimoniu  al umanității de către UNESCO.

Parohia Ortodoxă Română la Vicenza este o parohie relativ tânără, la 12 martie 2012 a fost săvârșită prima liturghie, pentru creștinii ortodocși de limbă română, în biserica catolică cu hramul "San Giorgio Il Martire"din Costabissara. În luna ianuarie 2011, Părintele Roman Ionașcu, preot pe atunci la parohia Mirano și Noale (Venezia) cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei este chemat să organizeze și să formeze comunitatea ortodoxă la Vicenza.

După lungi demersuri și tratative, Episcopia Catolică (în acel moment postul de Episcop era vacant, fapt care a amânat luarea unei decizii) a cedat locașul bisericii vechi din Costabissara, situată la aproximativ 7 km de orașul Vicenza. Edificată în secolul XI, biserica a fost reconstruită și restaurată de mai multe ori, altarul fiind anexat în anul 1860; constituie una din bijuteriile arheologice teritoriale ale Provinciei Vicenza. Până în anii 1900, a fost biserica parohială de baza a comunității din Costabissara, astăzi este folosită ocazional de către frații catolici pentru celebrarea unor căsătorii, aniversări sau comemorări, iar din luna mai până în luna septembrie, săptămânal, în fiecare vineri, se săvârșește slujba de seara. Apreciată mult nu doar pentru bogata istorie întipărită pe zidurile și în memoria localnicilor, dar și pentru ansamblul pitoresc, deosebit, în care a fost edificată, este deseori vizitată, mai ales de cei care vin să-și comemoreze adormiții la cimitirul din apropiere.                                Stingher și neîncrezător, la început a fost găzduită și comunitatea ortodoxă. Dar cu scurgerea timpului, valul necunoașterii a fost ridicat, iar transparența și adevărul care ne caracterizează a făcut loc unei prietenii stabile și chiar recunoscătoare pentru cum se îngrijește acest locaș. Fiorul frumuseții unei biserici ortodoxe lasă urmă în orice inimă. Au devenit deja o tradiție întâlnirile ecumenice anuale, părintele Roman fiind des invitat și cu alte ocazii să reprezinte și să împărtășească spiritualitatea ortodoxă, răspunzând astfel la o cunoaștere mai profundă a particularităților poporului român.

Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” unește credincioși de limba română din toată provincia Vicenza. La sfintele slujbe ajung  enoriași din toate colțurile, parcurgând distanțe și de 30-40 km uneori, cum ar fi Lonigo, Arzignano, Brendola, Schio. Desigur, dezavantajați sunt persoanele ce nu poseda un mijloc propriu de transport, duminica serviciul public fiind și mai limitat. Cea mai mare parte a credincioșilor e constituită din familii tinere, cu copii mici sau de vârstă școlară, stabilite cu munca și cu traiul pe aceste ținuturi. Sfintele slujbe nu sunt doar un moment de regăsire, de rugăciune, ci și un prilej de a lega noi prietenii, de a împărtăși propriile tradiții și  de a trăi obiceiurile în care s-au născut. Iar pentru cei mai mici sau adolescenți, o posibilitate de a cunoaște și a vorbi limba română. Săptămânal doamna preoteasa organizează ore de catehism cu copii, propunând alături de temele de religie și subiecte legate de istoria, limba și literatura română. Chiar dacă timpul este foarte limitat pentru a acoperi vastitatea acestor subiecte se speră măcar de a lăsa  o urmă, o sământă din identitatea de fi român ortodox. Marile sărbători sunt iarăși prilej de a cunoaște, mai întâi și de a trăi frumusețea tradițiilor românești. Crăciunul, Mărțișorul, Ziua Mamelor, Floriile, Învierea Domnului, Ziua Copiilor și a Familiei, Hramul Bisericii fac parte din viața lor. Adevărata  bogăție a parohiei sunt copilașii botezați an de an, care după posibilitate sunt aduși de către părinți sau nași, cel puțin o data pe lună, să primească Sfânta Împărtășanie. „Sunt ochii noștri care privesc în viitor” după cum se exprimă deseori părintele, sunt picăturile strădaniilor noastre, sunt cei care vor culege roadele și vor transmite mai departe bogăția care le este încredințată.

După 7 ani de slujire continuă in biserica veche din Costabissara, ani în care parohia a luat formă și substanță, s-au cristalizat tradiții, iar comunitatea și-a conturat identitatea atât in interior cît și în exterior, tot mai evidentă a devenit necesitatea de a face următorul pas, apropierea de orașul Vicenza. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan și cu voia Domnului în primăvara anului 2019 s-a decis mutarea parohiei de la Costabissara în incinta Centrului Misionar Saveriani, în Viale Trento 131, la Vicenza.

Aici se deschide o altă pagină in istoria Parohiei Ortodoxe Române din Vicenza, gazda nouă - preoții misionari catolici cu bucurie pun la dispoziția comunității un spațiu folosit ca sală de cinema pentru a fi transformat și amenajat ca lăcaș de cult ortodox. Dotat cu  curte privată, cu parcare spațioasă și un parc încântător, noua locație oferă posibilitatea de o frecvență mai asiduă a  persoanelor fără mijloc de transport propriu la sfintele slujbe, precum și o extindere a altor activități în cadrul parohiei. După 4 luni de muncă zilnică, oferită în mod special de către o echipă de voluntari ai bisericii, la 1 noiembrie 2019, Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” își deschide porțile noului lăcaș.

A II-a ediție organizată de către comunitatea din Vicenza a Festivalului „Colindul Sfânt și Bun”, ediția din 2019 a Protopopiatul Triveneto I, are loc tot în sala de Concerte la Centrul Misionar Saveriani.

Comunitatea începe să fie cunoscută mai mult și să-și contureze identitatea la nivel administrativ local și provincial. Având anexate 2 săli încăpătoare, acestea sunt transformate în spații dedicate activităților cu copii: prima aala „Casa Mare” amenajată în stil tradițional, cu o expoziție de costume și obiecte artizanale românești, găzduiește Biblioteca parohiei și ocazional expoziții și evenimente din viața Parohiei. A II-a sala e folosită ca spațiu ludic și didactic la orele de cateheză. În septembrie 2020 se înființează Centrul de Creație pentru copii „Ionel” ce debutează cu trei module „Dans popular”, „Croitorie și Broderie” și „Artă creativă”. Aceste activități se împletesc cu orele de cateheză organizate pe parcursul întregului an academic 2020-2021 pentru grupele de copii și tineri ale parohiei.

În perioada de vară, deja la a II-a ediție, se organizează „Tabăra din pridvorul Bisericii”, o săptămână de activități dedicate copiilor în limba română cu scopul de a ilustra elemente de tradiție, istorie și cultură a strămoșilor, precum și adâncirea noțiunilor de credință ortodoxă, dar și un mod de a petrece timpul vacanței într-un context divers, real, departe de tehnologiile lumii actuale.

Dăm Slavă lui Dumnezeu pentru toată purtarea de grijă și binecuvăntările revărsate asupra cumunității ortodoxe din Vicenza și rugăm pe Maica Sfântă să ne călăuzească pașii în continuare.

”Vântură Doamne, pleava lucrărilor noastre cu vântul milostivirii tale!”

 

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13160227