Alege limba:
  1. REGGIO EMILIA II

 

Parohia Sf. Ier. Dionisie, Episcopul Cetății Albe-Ismail (17 sept) / Parrocchia di San Dionigi, Vescovo della CittàCetatea Albă-Ismail (17 set)

Biserica: Via P/M Curie nr. I/D, 42122, Reggio Emilia

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

Pr. Ioan Știrbu

mobil: + 39 392 798 26 34;

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

 

Orașul Reggio Emilia este situat între orașele Parma și Modena din Regiunea Emilia Romagna. Aici își are originea faimosul cașcaval Parmigiano-Reggiano. Școlile preșcolare au devenit celebre în întreaga lume pentru metoda de predare pedagogică numită abordarea Reggio Emilia. După cel de-al doilea război mondial, Reggio a fost unul dintre orașele decorate cu ordinul de vitejie militară în cel de-al doilea Război Mondial.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului  Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania pe data de 8 martie 2020 a fost înființată o nouă parohie pentru românii din Basarabia cu hramul „Sfântul Ierarh Dionisie Episcop al Cetății Albe-Ismail” Reggio Emilia (II). Paroh al acestei noi comunități a fost numit preotul Știrbu Ioan. Acesta s-a născut pe data de 30 iulie 1981 în satul Isacova, raionul Orhei, Republica Moldova. A absolvit Academia Teologică de Chișinău- promoția 2004.

Locașul de slujire este luat în chirie. Săvârșirea slujbelor religioase are loc în toate duminicile și la sărbătorile mari, însoțită de vecernie și utrenie. Necăutând la faptul că parohia și-a început activitatea în perioada pandemiei, cu ajutorul lui Dumnezeu și cu jertfele enoriașilor, am reușit să înfrumusețăm locașul cu diferite obiecte de cult, icoane și un candelabru dându-i un aspect aproapiat ortodoxiei, precum zice psalmistul David: „Doamne, iubit-am frumusețea casei Tale și locul unde sălășluiește slava Ta” (Psalmi 25, 8).

Slavă Domnului pentru toate împlinirile.

 

 

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13231866