"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Întreită sărbătoare pentru Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din Olbia, Sardegna

În duminica a patra după Paști, 23 mai 2021, comunitatea parohială din Olbia, Sardegna, aflată sub ocrotirea „Sfântului Ioan Botezătorul”, a sărbătorit trei evenimente deosebite din viața acesteia: împlinirea a 10 ani de la înființarea Parohiei, sfințirea unei troițe în stil maramureșean și punerea pietrei de temelie a lăcașului de cult ce urmează a fi construit. Acest întreit praznic a fost împlinit și prin prezența, în mijlocul comunității, a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, alături de un sobor de preoți și în prezența mulțimii de credincioși.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a tâlcuit pericopa duminicală, în care ni se dezvăluie, în chip tainic, ce este Biserica: „În această duminică ni se descoperă în chip tainic Biserica - fântâna cea cu cinci pridvoare, pentru a încăpea toți într-însa: orbi, bolnavi, necăjiți, întristați și împovărați - așteptând mișcarea apei de la Sfântul Botez - apa harului, de multe ori uitat, pentru a putea să renaștem în Hristos”. Preasfinția Sa i-a încurajat pe toți cei prezenți, spunându-le că „Domnul ne cheamă pe toţi, bate la inima  fiecăruia; să avem curajul să răspundem cu bunăvoință și inimă curată, pentru a primi vindecare”.

După Dumnezeiasca Liturghie, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit slujba punerii pietrei de temelie a noului lăcaș de cult, ce va fi construit în stil maramureșean, și a sfințit o troiță realizată în același stil arhitectural. În semn de apreciere pentru deosebita activitate pastoral-misionară întreprinsă în cei doi ani de slujire în sânul comunității, ierarhul i-a oferit Preacucernicului Părinte Paroh Marina Găină distincția de iconom, asigurându-l, în același timp, că orice apreciere aduce cu sine o și mai mare responsabilitate și un îndemn suplimentar de implicare în viața Bisericii. De asemenea, Preasfinția a acordat Gramate episcopale și Consiliului Parohial și tuturor celor care au contribuit la această deosebită lucrare împlinită în cadrul parohiei.

Terenul pe care se va construi noul locaș de cult a fost concesionat comunității parohiale din Olbia, de către Primăria orașului din partea de nord-est a insulei Sardegna, drept pentru care primarul acesteia, domnul Settimo Nizzi, a primit, din partea Preasfințitul Părinte Atanasie, o diplomă de apreciere pentru această inițiativă deosebită. La rândul său, domnia sa a răspuns printr-un gând de mulțumire îndreptat atât către Preasfințitul Părinte Atanasie, dar și către întreaga comunitate ortodoxă românească, mulțumindu-le pentru tot ceea ce împlinesc pentru orașul Olbia.

La final, Preacucernicul Părinte Paroh Marian Găină a mulțumit tuturor celor prezenți pentru această binecuvântată zi, cu nădejde că Domnul va ajuta la desăvârșirea lucrărilor începute prin punerea pietrei de temelie a noului lăcaș de cult.

În Biserica slavei Tale stând, în cer ni se pare a sta!

 

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3597241